fot. https://twitter.com/TauronPE

Rządzący wygaszają moce wytwórcze w Tauronie

Poseł Waldemar Andzel z Prawa i Sprawiedliwości jest zaniepokojony sytuacją w Tauron Wytwarzanie. Polityk pytał rządzących o to, dlaczego skracają moce wytwórcze spółki.

Waldemar Andzel mówił w czwartek w Sejmie, że zapadła decyzja dotycząca likwidacji mocy wytwórczych w Tauronie. Wcześniejsze decyzje – jak wskazywał – mówiły o 2035 r., a majowa uchwała zarządu firmy mówi o trwałym wycofaniu z eksploatacji bloków energetycznych w Jaworznie, Trzebini i Łaziskach.

Waldemar Andzel pytał, dlaczego skracany jest termin wygaszania mocy wytwórczych w Tauron Wytwarzanie z dziesięciu do maksymalnie dwóch lat. W jego ocenie rząd chce pokazać Unii, że Polska stanie się w ciągu kilku lat „zielona”.

– Prawdziwe pytanie brzmi: od którego państwa chcecie kupować energię dla sześciu milionów klientów Taurona? Przecież nie wyprodukujecie energii, skoro wycofujecie takie potężne moce wytwórcze. Mam także pytanie, ile osób zostanie zwolnionych i z przedstawicielami której miejscowości spotkał się prezes zarządu Tauron Polska Energia S.A. w sprawie masowych zwolnień w Tauron Wytwarzanie? Jakie kroki zostały podjęte w ciągu ostatniego miesiąca, to jest od dnia podjęcia rzeczonej uchwały w celu skutecznego wydłużenia pracy jednostek wytwórczych? Tak naprawdę są obawy, że będziemy kupowali energię od Niemiec po bardzo wysokich cenach. Jest to jeden wielki skandal – mówił poseł PiS.

Wiceminister aktywów państwowych, Robert Kropiwnicki, w odpowiedzi oznajmił, że nie będzie masowych zwolnień. Zwolnienia – jak zaznaczył – dotyczą tylko ,,niekompetentnych działaczy PiS”.

Robert Kropiwnicki przyznał, że część bloków będzie musiała być wyłączona lub ograniczona m.in. z powodu zużycia, ale zapewnił, że pracownicy nie mają się czego obawiać, bo znajdą zatrudnienie tam, gdzie będą potrzebni firmie.

Poseł Andzel zwrócił uwagę, że Niemcy nie zamykają produkcji opartej na węglu oraz reaktywują bloki węglowe, a Polska działa wbrew swojej racji stanu. W jego ocenie jest to absurd.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl