PAP/EPA

Izrael: siły zbrojne używają trebuszy i łuków na granicy z Libanem

Izraelskie siły zbrojne próbują utrudnić bojownikom Hezbollahu atakowanie obiektów w Izraelu i przenikanie na terytorium tego państwa. W tym celu wypalają roślinność po drugiej stronie granicy z Libanem, miotając za pomocą trebuszy łatwopalne substancje – przekazał w czwartek portal Times of Israel.

Jak wyjaśniono, w ten niestandardowy sposób Izraelczycy chcą utrudnić terrorystom operacje zaczepne i zwiększyć swoje szanse na zidentyfikowanie potencjalnych napastników.

Korespondent Times of Israel, Emanuel Fabian, opublikował w mediach społecznościowych nagranie ukazujące stosowanie trebuszy przez izraelskie wojska.

W środę do północnej części Izraela wleciało około 90 pocisków wystrzelonych z Libanu. Niektóre zostały przechwycone, ale część eksplodowała i wywołała pożary w kilku miejscach – informowała izraelska armia. Według Times of Israel ten atak był zemstą za wyeliminowanie przez Izraelczyków wysokiego rangą dowódcy Hezbollahu, Taleba Abdallaha. W ocenie agencji AP Taleb Abdallah to najważniejszy przedstawiciel tego ugrupowania zabity od początku wojny między Izraelem i palestyńską organizacją terrorystyczną Hamas w Strefie Gazy, czyli od jesieni 2023 roku.

Wymiana ognia między izraelskimi wojskami a bojownikami Hezbollahu rozpoczęła się tuż po masakrze 7 października 2023 roku, dokonanej przez Hamas w Izraelu, w wyniku której zginęło co najmniej 1200 osób, a ponad 240 zostało porwanych do Strefy Gazy. Hezbollah cieszy się politycznym i wojskowym wsparciem Iranu, skonfliktowanego z Izraelem.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl