fot. twitter.com/NFOSiGW

Rządowe wsparcie dla geotermii

Rząd zwiększy fundusz na inwestycje geotermalne do 480 milionów złotych – zapowiedziała minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa. Nabór wniosków potrwa do 30 września.

Inwestycje geotermalne to krok w kierunku zielonej energii.

To niewyczerpalne i odnawialne źródła. To inwestycja na wiele lat – zwrócił uwagę wiceminister klimatu i środowiska, Główny Geolog Kraju Piotr Dziadzio.

– Geotermia jest czystym źródłem energii. Daje nam czyste, bezemisyjne, dostępne 24/h źródło energii cieplnej, docelowo również energii elektrycznej, bo takie zamiary też mamy – wyjaśnił.

Geotermia w Polsce rozwija się prężnie. Odkrywane są nowe źródła ciepła. I choć Polska posiada zasoby wód geotermalnych, to mało z nich korzysta – stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli w raporcie opublikowanym pod koniec kwietnia [więcej]. 

– Możliwości zagospodarowania ciepła z wód termalnych w Polsce nie były wykorzystane w stopniu adekwatnym do posiadanych zasobów tej energii oraz do korzyści wynikających z jej zastosowania. Inwestycje w geotermię w ostatnich latach co prawda przyczyniły się do rozwoju tej branży, jednak ze względu na długotrwałość tych procesów, efekty tego wsparcia będą widoczne dopiero w najbliższym czasie – zaznaczył Marian Banaś, prezes Najwyższej Izby Kontroli.

Coraz więcej samorządów, dla których przeznaczony został rządowy program, jest zainteresowanych rozwojem geotermii na swoim terenie – wskazał Roman Nowakowski, ekspert ds. energetyki i źródeł odnawialnych.

– Geotermia ma dwie świetne zalety. Po pierwsze, jest to geotermia nasza, polska, ponieważ wydobywamy ją spod powierzchni ziemi na terenie Polski. A po drugie, jest ona odnawialna, czyli jest bezemisyjna, nie zatruwa środowiska i pozwoli nam również zabezpieczyć relatywnie tanią energię w dłuższej perspektywie czasu z terenu Polski – dodał ekspert.

Na pierwszy odwiert badawczy przysługuje pełne dofinansowanie.

– Po dokonaniu pierwszej części, jeżeli potencjał jest wystarczający, obiecujący zarówno co do ilości, ale i potencjalnego wymiaru efektu finansowego, czyli wpływu na cenę dla odbiorcy końcowego, wykonywana jest inwestycja sama w sobie – podkreśliła Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Obecnie trwa drugi nabór składania wniosków przez samorządy na inwestycje geotermalne. Minister Anna Moskwa poinformowała, że rząd zwiększy fundusz na ten cel.

– Dzisiaj ogłaszamy zwiększanie budżetu funduszu z 300 milionów na 480 milionów – zaznaczyła minister.

Dofinansowania na pierwszy odwiert badawczy udziela Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– Tak znaczące zwiększenie z 70 na 250 mln naboru, to jest poważny zastrzyk dla najlepszego odnawialnego źródła energii. Oczywiście nie jest to źródło najtańsze, ale poprzez jego popularyzację, upowszechnimy je, przez co będzie bardziej dostępne i tańsze – zapewnił Artur Michalski, wiceprezes NFOŚiGW.

Nabór wniosków potrwa do 30 września.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl