fot. PAP

Rząd zajmie się m.in. aktualizacją inwestycji kolejowych do 2015 r.

Rząd na najbliższym posiedzeniu zajmie się m.in. aktualizacją „Wieloletniego programu inwestycji kolejowych do roku 2015”. Zmiany są konieczne ze względu na przesunięcia harmonogramów realizacji głównych inwestycji kolejowych.

Zgodnie z ostatnią aktualizacją z listopada 2013 roku, w latach 2013-2015 na 140 inwestycji kolejowych zostanie wydanych 24,9 mld zł, z tej kwoty 13,2 mld zł ma pochodzić z funduszy unijnych. Już teraz wiadomo jednak, że część środków pochodzących z Unii Europejskiej najprawdopodobniej przepadnie mówi Czesław Warsewicz, wydawca portalu nakolei.pl.

– Ok. 10 mld zł nie będzie wydanych na infrastrukturę kolejową bo takich projektów nie było. Chciałbym jakby nie wierzyć, że te wszystkie środki będą wydane, a boję się, że ta kwota może być jeszcze większa. Jeżeli w ogóle mówimy o zmianie tych proporcji to być może jest też tak, że ilość rozpoczętych inwestycji na tę perspektywę również nie będzie wykorzystana, czyli wielkość utraconych środków może być jeszcze większa – mówił Czesław Warsewicz.

„Wieloletni program inwestycji kolejowych do roku 2015″ jest kontynuacją programu rządowego z 2011 r. Jest on realizowany z wykorzystaniem środków budżetu UE na lata 2007-2013, który zakłada możliwość ponoszenia wydatków do końca 2015 r.

RIRM

drukuj