Rząd zajmie się dziś obniżeniem progów ostrożnościowych

Rada Ministrów zajmie się dziś projektem zmian w ustawie o finansach publicznych. Ich głównym celem jest obniżenie obecnie obowiązujących progów ostrożnościowych, czyli relacji długu do PKB, o 7 pkt proc.

Po zmianach pierwszy próg ostrożnościowy będzie wynosił 43 proc. PKB, obecnie jest to 50 proc., a drugi spadnie do 48 proc. z obecnych 55 proc. Ministerstwo Finansów tłumaczy, że zmiana progów jest możliwa dlatego, że relacja państwowego długu publicznego do PKB uległa zmniejszeniu.

Stało się tak dzięki przekazaniu przez OFE do ZUS aktywów o wartości 153,2 mld zł. Obniżenie progów ma na celu ustabilizowanie długu publicznego na niższym poziomie oraz zapewnienie wiarygodności polskiej polityki fiskalnej – oświadczył resort finansów.

To kolejny element kreatywnej księgowości – mówi ekonomista dr Marian Szołucha.

– Nic w gospodarce, nic w kasie państwa nie zmienia się na lepsze tylko dzięki temu, że z OFE przejętych zostało 130 mld naszych pieniędzy. Te wszystkie pieniądze, które teraz rząd z tychże kont zabrał, będą musieli wyasygnować ze swoich wynagrodzeń bieżących przyszłe pokolenia Polaków i prawdopodobnie jeszcze my. To bardzo źle wróży na kolejne dziesięciolecia – ocenia ekonomista.

Zgodnie z obecnymi przepisami ustawy o finansach publicznych, po przekroczeniu poszczególnych progów, w życie wchodzą odpowiednie procedury ostrożnościowe i sanacyjne.

RIRM 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl