Rząd zachęca do zapisania się na darmowy pakiet badań w ramach programu „Profilaktyka 40 Plus”

Od 1 lipca działa darmowy program „Profilaktyka 40 Plus”, który zawiera zestaw badań profilaktycznych dla Polaków.

„Profilaktyka 40 Plus” to nowy program badań profilaktycznych dla Polaków, którzy ukończyli 40 rok życia. Pomysłodawcy programu liczą na to, że dzięki pakietowi badań laboratoryjnych będzie można wykryć objawy potencjalnych chorób na wczesnym etapie.

– Program „Profilaktyka 40 Plus” jest programem skierowanym do wszystkich 40-latków i osób starszych. W ramach niego można przeprowadzić podstawowe badania dotyczące poziomu cukru oraz inne badania krwi – mówił Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS.

Mikołaj Woźniak z NFZ w Poznaniu przedstawił, w jaki sposób można przystąpić do programu.

– Korzystamy z tego w ten sposób, że logujemy się na swoje Internetowe Konto Pacjenta. Tam wchodzimy w zakładkę „profilaktyka”. Wypełniamy ankietę, która może zająć nam około 10 minut, a po około 2 dniach powinno wygenerować się e-skierowanie na pakiet badań kontrolnych – wyjaśnił Mikołaj Woźniak.

Osoby, które nie korzystają z Internetowego Konta Pacjenta, mogą zapisać się na badania za pośrednictwem infolinii Domowej Opieki Medycznej. Jakie badania wchodzą w skład pakietu?

– Między innymi morfologia, próby wątrobowe, poziom glukozy. U mężczyzn jest też badanie, która pozwala wykryć raka prostaty. To także ogólny bilans typu: wzrost, waga, obwód pasa – wskazał Mikołaj Woźniak.

Program przygotowany jest dla 20 milionów osób, które ukończyły 40 lat. Na razie realizowany jest tylko do końca 2021 roku. Jeśli jednak zainteresowanie programem będzie duże, może zostać przedłużony.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl