Rząd Słowacji nie zgodzi się na obowiązkowe kwoty uchodźców

Premier Słowacji Robert Fico oświadczył w środę, że jeśli w przyszłym tygodniu Unia Europejska kwalifikowaną większością zadecyduje o wprowadzeniu obowiązkowych kwot przyjmowania uchodźców przez państwa członkowskie, to jego rząd się na to nie zgodzi.

„Każde państwo ma suwerenne prawo rozwiązywać swą sytuację demograficzną zapraszaniem uchodźców, ale nie można nakazywać innym suwerennym państwom, kogo i na jakich warunkach muszą akceptować na swym terytorium. Byłby to koniec złudzeń małych państw, że w UE mają swój głos” – powiedział Fico w trakcie parlamentarnej debaty na temat kryzysu migracyjnego.

Jego zdaniem wprowadzenie kwot „będzie zaproszeniem dla dalszych imigrantów”.

„UE znalazła się pod naporem setek tysięcy migrantów i przestała być bezpieczna. Aż 90 proc. z nich stanowią migranci ekonomiczni, którzy chcą tutaj znaleźć pracę. Jeśli chodzi o ludzi zagrożonych wojną, których życie i zdrowie jest zagrożone albo którzy nie mają co jeść, to Republika Słowacka musi okazać wyraźną solidarność. Nie mamy jednak żadnego powodu, by pomagać migrantom ekonomicznym. Zachowajmy zdrowy rozsądek w tej kwestii” – apelował do parlamentarzystów Fico.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl