fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Rząd przedstawił Narodowy Program Szczepień

Po intensywnych konsultacjach rząd przedstawił we wtorek narodową strategię szczepień. Pierwsza osoba w Polsce ma zostać zaszczepiona w połowie stycznia.

Europa przystępuje do kontrofensywy. Tydzień temu pierwsza osoba w Wielkiej Brytanii została zaszczepiona przeciwko COVID-19. Kolejne państwa będą wdrażać program szczepień stopniowo. W styczniu zrobi to Polska. We wtorek rząd przedstawił Narodowy Program Szczepień.

– Mamy zakontraktowanych już ponad 60 mln dawek od sześciu firm, które jako pierwsze przedstawiły dokumentację do akceptacji przez odpowiednie agencje medyczne – oznajmił premier Mateusz Morawiecki.

Opanowanie epidemii w 2021 roku to główny cel programu.

– Dopiero duże „wyszczepienie” populacji zapewni nam odporność. Pozwoli nam na powrót do normalnego życia, pozwoli polskiej gospodarce na powrót do normalnego funkcjonowania – zaznaczył Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień.

Rząd na cały proces szczepień nie będzie szczędził środków. Już teraz w budżecie na ten cel przeznaczono blisko trzy miliardy złotych.

– Oprócz tego także środki, które niemalże podwoją tę liczbę, dla wszystkich placówek medycznych, które będą szczepić – wskazał szef rządu.  

By proces szczepień na dobre mógł się rozpocząć, najpierw potrzebna jest decyzja Europejskiej Agencji Leków. Moment, w którym pierwsza osoba w Polsce przystąpi do szczepień, będzie momentem zwrotnym.  

– Według specjalistów, dzisiaj to jest jedyne remedium na to, żeby pozbyć się epidemii raz na zawsze – mówił premier.

Szczepienia będą przeprowadzane etapami. W pierwszej kolejności zaszczepieni zostaną medycy – to etap zero. Później ci, dla których koronawirus jest największym zagrożeniem. Chodzi tu m.in. o osoby starsze, powyżej 60. roku życia oraz te z chorobami współistniejącymi. W tym etapie zaszczepione zostaną także służby mundurowe oraz nauczyciele.

Jak poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski, od środy pod numerem 989 zostanie uruchomiona specjalna infolinia.

– Infolinia będzie funkcjonowała w dwóch etapach. Pierwszy, który zostanie uruchomiony jutro, to jest właśnie ogólna informacja – powiedział Adam Niedzielski.

Zaś po 15 stycznia będzie to  telefoniczna rejestracja pacjentów. Szczepionki mają być całkowicie bezpłatne i dobrowolne. Minister Zdrowia odniósł się także do spekulacji o rzekomym działaniu amantadyny w leczeniu koronawirusa. Lek, według zaleceń, przeznaczony jest do leczenia choroby Parkinsona.

– Sygnały, które do nas napływały, o wykorzystaniu amantadyny w innych celach oczywiście skłoniły nas do przyjrzeniu się zagadnieniu, czy ona w jakikolwiek skuteczny sposób może poradzić sobie z koronawirusem – oznajmił szef resortu zdrowia.

Ponad miesiąc temu Ministerstwo Zdrowia zleciło Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji dokonania przeglądu światowej literatury w poszukiwaniu wiarygodnych badań i dowodów naukowych na inne działanie amantadyny. Takiej literatury jednak nie ma.

– Dlatego Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wydała rekomendacje o niestosowaniu, o braku dowodów naukowych na skuteczność działania amantadyny – oświadczył Adam Niedzielski.

Minister zdrowia poinformował, że niezależnie od tej rekomendacji badania kliniczne nad lekiem ma przeprowadzić również Agencja Badań Medycznych. W dwóch ośrodkach ten proces już się rozpoczął.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl