Rząd podejmuje walkę z przestępczością w internecie

Minister cyfryzacji Anna Streżyńska chce powołać nowego wiceministra ds. cyberbezpieczeństwa – informuje dziennik „Rzeczpospolita”. Stanowisko to – jak wynika z nieoficjalnych informacji – może objąć gen. Włodzimierz Nowak, były szef Departamentu Informatyki i Telekomunikacji Ministerstwa Obrony Narodowej.

Dziennik informuje, że walka z cyberprzestępczością to obecnie priorytet wielu krajów i coraz większy problem – świadczą o tym policyjne statystyki.

Ekspert od spraw bezpieczeństwa, dr Łukasz Kister pozytywnie ocenia powołanie nowej komórki. Ma nadzieję, że dzięki niej nasz kraj osiągnie maksymalny poziom bezpieczeństwa informacyjnego.

Cyberbezpieczeństwo jest jednym z ważniejszych elementów dzisiejszego środowiska bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego, ale także zwykłego, ludzkiego odnoszącego się do naszej aktywności w tym zinformatyzowanym świecie. Nowy rząd zauważa problem cyberbezpieczeństwa, ale nie tylko w obszarze resortów tzw. siłowych, a więc to, co do tego pory obserwowaliśmy przez ostatnie kilka lat, ale mówimy o cyberbezpieczeństwie na poziomie informatyzacji państwa, informatyzacji społeczeństwa, zrozumienie roli tego komponentu informatycznego w życiu każdego z nas. Wydaje się, że jest to bardzo dobre rozwiązanie – mówi dr Łukasz Kister.

W tym roku do listopada stwierdzono prawie 2,8 tys. oszustw komputerowych, czyli o 638 więcej niż w całym roku ubiegłym – wynika z danych Komendy Głównej Policji zebranych dla dziennika „Rzeczpospolita”.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl