fot. wikipedia.org

Rząd PO-PSL chce wprowadzić Pocztę Polską na giełdę

Przygotowania do tego procesu mają ruszyć już w przyszłym roku. Skarb Państwa ma pozostać większościowym właścicielem spółki. 

Minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki w rozmowie z jednym z serwisów biznesowych powiedział, że tzw. upublicznienie poczty powinno się rozpocząć wraz z rozwojem spółek grupy, tj. Bankiem Pocztowym i Envelo.

Związkowcy z „Solidarności” w Poczcie Polskiej podkreślają, że do tej pory nie został jasno i precyzyjnie przedstawiony proces dochodzenia do wprowadzenia firmy na giełdę.

Bogumił Nowicki, przewodniczący NSZZ „S” Pracowników Poczty Polskiej mówi, że dotychczasowe zabiegi restrukturyzacyjne na poczcie są chaotyczne.

– Mówienie w tej chwili o tym, że poczta ma być wprowadzona na giełdę, świadczy o beztrosce. Po pierwsze warto wcześniej uporządkować sprawy formalno-prawne. Musimy wiedzie, czy poczta będzie związana z państwem polskim? Nie tylko tym, że państwo będzie właścicielem 51 procent akcji, ale także w sposób strukturalny. Jeżeli będziemy mieli tutaj układ klarowny, jasny, będziemy operatorem wyznaczonym, będziemy mieli dookreślone zasady współpracy poczty z organizmem państwa polskiego, wówczas będzie szansa na takie rozważania – tłumaczył Bogumił Nowicki.

Poczta Polska to firma o 455-letniej tradycji, największy operator na rodzimym rynku. Posiada ponad 7500 placówek, filii i agencji pocztowych, świadczących usługi klientom indywidualnym i biznesowym.

W 2013 roku przychody całej grupy wyniosły ok 6,5 mld zł. Zysk netto 44 mln zł.

RIRM

drukuj