fot. PAP/EPA

Rząd Partii Narodowo-Liberalnej uzyskał wotum zaufania w parlamencie Rumunii

Przejściowy, mniejszościowy rząd lidera Partii Narodowo-Liberalnej Ludovicia Orbana uzyskał wotum zaufania w parlamencie Rumunii.

10 października w Rumunii upadł socjalistyczny rząd premier Dancili. Jednym ze zwolenników obalenia poprzedniego gabinetu był aktualnie urzędujący prezydent Klaus Jochanis.

– Słuszne zarzuty zostały jej postawione – że jest niegospodarna, że przepisy, które aktualnie są wprowadzane przez tenże rząd, który ustąpił, godziły tak naprawdę w politykę antykorupcyjną i osłabiały państwo, zagrażały – zdaniem wnioskodawców tego wotum nieufności, czyli wszystkich partii opozycyjnych – zagrażały praworządności w Rumunii – mówi prawnik Marcin Jakóbczyk.

Właśnie do tej praworządności zastrzeżenia jeszcze nie tak dawno miała Komisja Europejska. Głosowanie w sprawie wotum zaufania dla nowego rządu próbowały zbojkotować rządząca do tej pory Partia Socjaldemokratyczna oraz centrolewicowe ugrupowanie PRO Rumunia. Orbanowi udało się jednak zebrać kworum, dzięki czemu jego rząd został zatwierdzony przez parlament. Za opowiedziało się 240 posłów.

– Musimy wziąć na siebie odpowiedzialność za uniezależnienie wymiaru sprawiedliwości od polityków i innych instytucji. Musimy zapewnić każdemu obywatelowi swobodny dostęp do systemu wymiaru sprawiedliwości. Naszym celem jest odzyskanie zaufania naszych europejskich partnerów – zaznacza premier Rumunii Ludovic Orban.

– Jest to rząd oczywiście przejściowy, ale jeżeli będzie w sposób skuteczny i konkretny funkcjonował przez ten rok, pokaże jakąś swoją stanowczość i konkretne pomysły na naprawę kraju, to rzeczywiście Ludovik Orban ma szansę stanąć na czele rządu rumuńskiego w dłuższej perspektywie czasowej – wskazuje Marcin Jakóbczyk.

Kolejne wybory parlamentarne w Rumunii będą miały miejsce 10 grudnia 2020 roku. Orban zaraz po głosowaniu zapowiedział, że po konsultacjach z prezydentem Klausem Jochanisem wyznaczy nowego rumuńskiego kandydata na komisarza Unii Europejskiej.

 

TV Trwam News

drukuj