fot. pixabay.com

Ruszyło odmrażanie polskiej gospodarki. Otwarte galerie handlowe i instytucje kultury

Rozpoczął się zapowiadany przez rząd plan odmrażania gospodarki i życia społecznego. Do szkół wrócili najmłodsi uczniowie z klas I-III. Otwarte zostały także galerie handlowe, ośrodki kultury czy sklepy meblowe.

Po ponad miesięcznej przerwie galerie handlowe powitały pierwszych klientów. Wszystkie sklepy i punkty usługowe zostały otwarte. Do życia wróciły także sklepy budowlane, meblowe, muzea, galerie sztuki i instytucje kultury prowadzące działalność wystawienniczą.

– Zapraszamy Państwa do zwiedzania w obowiązujących rygorach sanitarnych, czyli jedna osoba na 15 metrów kwadratowych, wszyscy jesteśmy w maseczkach i oczywiście zachowujemy odstęp, stosowny dystans między sobą – oznajmiła Elżbieta Berendt, kierownik Muzeum Etnograficznego Oddziału Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Do szkół wrócili najmłodsi uczniowie z klas I-III.

– Bardzo się cieszę, że wróciliśmy do szkoły, bo jednak tutaj jest lepiej. Zdalne nauczanie utrudniało naukę. Teraz jest lepiej – stwierdziła uczennica.

Nauczyciele nie ukrywają, że nauka zdalna była trudnym czasem dla wszystkich.

– W końcu wróciliśmy do normalności, możemy realizować nasze pasje, nasze różne zainteresowania, które było ciężko prowadzić w czasie nauki zdalnej – podkreśliła nauczycielka Barbara Jaroszewicz.

Za dwa tygodnie do młodszych dzieci dołączą starsze roczniki w trybie hybrydowym, a pod koniec miesiąca szkoły mają wrócić do nauki stacjonarnej.

– Pokazujemy cały harmonogram dochodzenia do powrotu do nauki stacjonarnej oczywiście przy założeniu, że statystyki epidemiczne się nie zmienią – tzn. nie będą wzrastać, tylko spadać. Bardzo w to wierzymy i liczymy na to, ponieważ  jest coraz większa grupa osób zaszczepionych, coraz mniejsze są też statystyki zakażeń – zaznaczyła Anna Ostrowska, rzecznik Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Jeżeli każdego dnia będzie spadać liczba zakażeń, to 15 maja zostanie zniesiony obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Wtedy też zostaną otwarte ogródki gastronomiczne. Do 29 maja od większości obostrzeń ma zostać uwolniona cała polska gospodarka. Warunkiem jest jednak utrzymanie trendu spadkowego.

TV Trwam News

drukuj