Dzień Strażaka

4 maja to wspomnienie św. Floriana. W wielu kościołach odbyła się we wtorek modlitwa w intencji strażaków, których ten święty jest patronem. Z okazji Dnia Strażaka przedstawiciele władz państwowych złożyli wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

W intencji wszystkich strażaków modlono się dziś w katedrze warszawsko-praskiej przy relikwiach św. Floriana. Eucharystii w intencji strażaków oraz ich rodzin przewodniczył ks. bp Romuald Kamiński, biskup warszawsko-praski. W homilii wskazał, że św. Florian zasłużył na szczególną pamięć przez świadectwo swego życia. Po Mszy św. przed tablicą upamiętniającą poległych strażaków oraz ich rodzin w świątyni złożono wieńce.

Uroczysta Msza św. była również sprawowana w bazylice św. Floriana w Krakowie. Eucharystii przewodniczył ks. bp Robert Chrząszcz, biskup pomocniczy krakowski.

Św. Florian jest przykładem wierności wobec wiary. Pokazuje, że ze złym nie można iść na kompromis – powiedział do strażaków.

https://twitter.com/ArchKrakowska/status/1389640350818574336

Z kolei w południe minister spraw wewnętrznych i administracji, Mariusz Kamiński wraz z wiceministrem Maciejem Wąsikiem i komendantem głównym Państwowej Straży Pożarnej, nadbryg. Andrzejem Bartkowiakiem, złożyli wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

W Polsce jest ponad 700 tys. strażaków Państwowych i Ochotniczych Jednostek Straży Pożarnej. To właśnie ta służba cieszy się największym zaufaniem społecznym spośród wszystkich grup zawodowych. Strażakom ufa 97 procent Polaków.

Strażacy nie tylko gaszą pożary, spieszą też na ratunek ofiarom różnych wypadków, usuwają szkody wyrządzone przez żywioły, neutralizują skutki katastrof chemicznych. Wreszcie, w czasie pandemii, pomagają chorym i osobom na kwarantannie, dowożą również osoby starsze do punktów szczepień.

TV Trwam News

drukuj