Ruszyła zbiórka podpisów pod obywatelską inicjatywą „religia-etyka” – w trzy miesiące trzeba zebrać ich aż 100 tysięcy
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich rozpoczęło ogólnopolską zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Chodzi o obronę lekcji religii w szkołach. Katecheci chcą dialogu, a nie politycznego sporu.
Barbara Nowacka, która stoi na czele ministerstwa edukacji, nie zmienia zdania. Resort nie ustaje w marginalizacji lekcji religii w szkołach.
– Uważam, że jedna lekcja religii jest absolutnie wystarczająca – mówiła minister Barbara Nowacka na antenie TOK FM.
Innego zdania są rodzice i katecheci, którzy przypominają, że religia w szkole to nie przywilej, ale konstytucyjne prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnym światopoglądem.
Z kolei dla wielu uczniów te lekcje to coś więcej niż edukacja – to przestrzeń wsparcia – zauważył Piotr Janowicz ze Stowarzyszenia Katechetów Świeckich.
– Jeżeli wycofamy, ograniczymy najpierw, a później wycofamy przedmioty, na których mogą spotkać się młodzi ludzie i zapytać o sens życia, o cel życia, to będziemy mieli dramatyczną sytuację – powiedział Piotr Janowicz.
Dlatego ruszyła właśnie zbiórka podpisów pod obywatelską inicjatywą „religia-etyka”, bo wychowanie młodego pokolenia nie kończy się na wiedzy – potrzebne są wartości.
Bez nich szkoła nie wypełni swojej misji – mówiła Dorota Chmielewska, pełnomocnik Komitetu Obywatelskiego Inicjatywy Ustawodawczej projektu zmian w ustawie o systemie oświaty oraz ustawie – Prawo oświatowe.
– Celem naszej inicjatywy jest to, aby wartości powszechnie szanowane i znane, takie jak prawda, dobro, piękno, takie jak solidarność, jak pomoc wzajemna, jak ofiarność, jak wytrwałość, aby one stały się na stałe w naszym środowisku obecne – zaakcentowała Dorota Chmielewska.
W myśl projektu ustawy, którą zaproponowało Stowarzyszenie Katechetów Świeckich, zajęcia z religii lub etyki byłyby obowiązkowe dla przedszkolaków, a także uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Regulacja ma objąć wszystkie typy szkół – zarówno publiczne, jak i prywatne. Lekcje odbywałyby się dwa razy w tygodniu w ciągu dnia, tak jak inne przedmioty, a nie byłyby spychane na margines, co proponuje resort edukacji. To nie tylko głos katechetów. W projekt zaangażowali się rodzice i „Solidarność”.
– Ubolewamy nad tym, że Ministerstwo Edukacji Narodowej nie jest otwarte na dialog, gdzie szuka się kompromisu, szuka się porozumienia, ale w swoich działaniach – niestety – edukację i polską szkołę po prostu psują – oznajmił Lesław Ordon, przewodniczący Regionalnego Sekretariatu Nauki i Oświaty NSZZ „Solidarność”.
Sprawa dotyczy także katechetów, którzy z dnia na dzień mogą stracić pracę – ocenił Waldemar Jaroszewicz.
– To jest właśnie powrót do PRL. Katolicy mają być ludźmi drugiej kategorii, a nauczyciele religii są nauczycielami drugiej kategorii. Nie mogą uczyć innych przedmiotów – podsumował Waldemar Jaroszewicz.
Potrzeba minimum 100 tysięcy podpisów. Czas – trzy miesiące. W zbiórkę podpisów można włączyć się, wypełniając odpowiedni formularz na stronie https://wartoscidlaprzyszlosci.pl.
TV Trwam News



