fot. PAP/Tytus Żmijewski

Ruszyła strona internetowa z adresami punktów mobilnego pobierania wymazów do badań na obecność koronawirusa

Z opcji drive-thru mogą skorzystać osoby przebywające na kwarantannie. Badanie jest wykonywane w 12 dobie izolacji. O możliwości przeprowadzenia testu przypomni również specjalnie uruchomiony system SMS. Pierwsze osoby otrzymały już wiadomość w tej sprawie.

Warunkiem wykonania badania jest posiadanie własnego samochodu, umożliwiającego przemieszczanie się bez kontaktu z innymi osobami.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że obecnie resort ma deklarację ze 145 mobilnych punktów.

– Wpływają następne. Oczywiście będzie to pierwotnie skierowane do osób, które są na kwarantannie. […] Liczymy, że dziennie w tych punktach w całej Polsce może być od trzech do pięciu tysięcy osób z kwarantanny. Osoby przebywające na kwarantannie w dwunastej dobie zgłaszają się do tego punktu, a w czternastej dobie mają wyniki. Jeżeli wynik jest ujemny, to oczywiście wychodzą wtedy z kwarantanny – powiedział Waldemar Kraska.

Udając się do punktu, należy zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem i swój nr PESEL. Po wykonaniu badania wynik będzie można zobaczyć na swoim Internetowym Koncie Pacjenta; informację przekaże też laboratorium.

Strona działa pod adresem pacjent.gov.pl z odnośnikiem punkty-pobrań.

RIRM

drukuj