Ruszyła międzynarodowa pielgrzymka z Suwałk do Wilna

Z Suwałk wyruszyła dziś XXIX Międzynarodowa Piesza Pielgrzymka Suwałki-Wilno. Do stóp Matki Bożej Ostrobramskiej pątnicy dotrą 24 lipca. W dziesięciodniowej drodze podąża ponad 700 osób.

 Wyruszyli z Suwałk, jeszcze dziś dojdą do Krasnopolu, a trzeciego dnia przekroczą granicę polsko-litewską. W Wilnie będą 24 lipca. To kilkaset osób, którym towarzyszą dziesiątki intencji.

 – Chcemy dotrzeć do Ostrej Bramy i wszystkie te trudy pielgrzymki ofiarować w intencji ludzi chorych, potrzebujących, za nasze rodziny, za naszych bliskich – wskazała Jadwiga.

Ostra Brama stała się szczególnym sanktuarium dla Polaków, zwłaszcza w okresie zaborów. Była symbolem wolności. Dlatego pielgrzymka powstała w podziękowaniu Matce Bożej i Panu Bogu za wolność wszystkich narodów Europy Środkowo-Wschodniej.

 – Wędrują z nami i Litwini, i Ukraińcy i Niemcy, kiedyś bardzo duża grupa Serbów, wędrują z nami Słowacy – mówił ks. dr Jarosław Wąsowicz SDB, kwatermistrz pielgrzymki.

 Na trasie – mimo iż w większości litewskiej – nie brakuje polskich akcentów.

 – Staramy się po drodze, wszędzie tam, gdzie są groby naszych bohaterów lub miejsca związane z ważnymi wydarzeniami naszej historii, przystanąć, pomodlić się – tłumaczył ksiądz kwatermistrz.

W tym roku pielgrzymi chcą pochylić się zwłaszcza nad owocami darów Ducha Świętego.

 – W nawiązaniu do ogólnopolskiego roku duszpasterskiego chcemy pielgrzymować do Ostrej Bramy z hasłem: „Do Maryi z mocy Bożego Ducha” – powiedział ks. Tomasz Pełszyk SDB, kierownik pielgrzymki Suwałki – Wilno.

Bo to właśnie Maryja – obok krzyża i Eucharystii – jest jednym z trzech filarów, na których chrześcijanin powinien budować swoje życie, by sprostać wyzwaniom współczesności. To już słowa ks. bp. Jerzego Mazura, który sam planuje choć na chwilę być na pielgrzymim szlaku.

 – Św. Jan Paweł II nazwał Maryję „Niewiastą Eucharystii”. Stawajmy się na wzór Maryi ludźmi Eucharystii – podkreślał ksiądz biskup.

Do pielgrzymów ks. bp Jerzy Mazur dołączy we wtorek w Sejnach, jeszcze zanim przekroczą granicę.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl