fot. facebook.com

Ruszyła akcja „Nie zabijaj – Jedź bezpiecznie”

To już trzecia edycja akcji informacyjno-edukacyjnej pod nazwą „Nie Zabijaj – jedź bezpiecznie!”, organizowanej wspólnie przez Komendę Główną Policji, Konferencję Episkopatu Polski oraz Polską Radę Ekumeniczną.

W czwartek ruszyła policyjna akcja „Znicz”. Policja oraz duchowni apelują o bezpieczeństwo podczas podróży na groby naszych bliskich.

– Na drodze nie ma kompromisów. Za każdym wypadkiem stoi najprawdopodobniej śmierć albo męża, albo żony, albo dzieci. […] Spieszmy się z modlitwą w intencji zmarłych, ale nie spieszmy się na drodze na cmentarz. Dlatego noga z gazu! – apelował ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Z kolei dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej ks. dr Grzegorz Giemza zwracał uwagę na życzliwość do drugiego człowieka, która szczególnie teraz – w czasie zadumy i refleksji – jest nam niezwykle potrzebna.

– Zachęcam do tego, żeby kiedy jesteśmy za kierownicą, jesteśmy na grobach, czy też w innej sytuacji, kiedy się spieszymy, aby okazywać życzliwość. Bo to jest też nasz – chciałoby się powiedzieć – chrześcijański obowiązek, ale także nasze chrześcijańskie świadectwo – wskazywał ks. dr Grzegorz Giemza.

O podstawowych zasadach bezpieczeństwa – nie tylko na drodze – przypominali także funkcjonariusze Policji, którzy od dziś do 3 listopada będą prowadzić wzmożone działania, w ramach corocznej akcji „Znicz”.

– Kojarzy nam się ten czas ze wzmożonym ruchem, z wyjazdami, z korkami przy cmentarzach, z korkami w mieście. W tych miejscach możemy najczęściej zobaczyć policjantów ruchu drogowego, którzy pomagają nam wszystkim, którzy upłynniają ruch, którzy dwoją się i troją, aby było bezpiecznie, by tych wypadków było jak najmniej – mówił insp. Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji.

Patrole policji – jak dodawał podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji – będą obecne nie tylko przy cmentarzach.

– Grupy SPEED będą w pracy. Ostrzegamy! Będą w pracy. Nie polecamy swoich usług w zakresie wypisywania mandatów i zatrzymywania praw jazdy – podkreślał podinsp. Radosław Kobryś.

Okres Wszystkich Świętych to także czas wzmożonych kradzieży. I tu szczególny apel o ostrożność.

– Pamiętajmy o tym, żeby zachować bezpieczeństwo na cmentarzach, aby pamiętać o naszym dobytku. To są również kieszonkowcy, którzy pojawiają się i korzystają z tej okazji. […] Pamiętajmy o tym, aby odpowiednio zabezpieczyć mieszkanie, dom, pozamykać drzwi, okna. […] Pamiętać o tym, aby zakręcić korki z gazem, krany, aby nie doszło do nieszczęśliwych wypadków – akcentował rzecznik Komendy Głównej Policji.

Rozsądek i rozum – to należy włączyć na te dni, aby bilans tegorocznej akcji „Znicz” był o wiele lepszy niż poprzedni – apelują funkcjonariusze.

TV Trwam News

drukuj