fot. TV Trwam News

Rusza drugi etap konkursu na prezesa TVP

18 kandydatów zakwalifikowano do drugiego etapu konkursu na prezesa telewizji publicznej. Wśród nich jest obecny prezes TVP Jacek Kurski. Dziś ma odbyć się drugi, merytoryczny etap wyborów.

Najpierw rada mediów narodowych sprawdzała, czy zgłoszenia na prezesa Telewizji Polskiej spełniają wymogi formalne. W trybie postępowania odrzucono pięciu kandydatów, którzy nie złożyli wymaganych dokumentów.

Dziś, na drugim etapie postępowania, Rada Mediów Narodowych oceni kompetencje kandydatów w obszarze telewizyjnym. Po nim  pozostanie etap trzeci. Cały konkurs ma zostać rozstrzygnięty do połowy października. Później przyjdzie czas na ciężką pracę.

– Przede wszystkim trzeba telewizję unowocześnić. TVP jest technologicznie zacofana. To jest zdumiewające, że mamy w Polsce 3 podmioty prywatne, które mają własną satelitarną platformę cyfrową, natomiast telewizja publiczna nie ma platformy cyfrowej – zwraca uwagę prof. Jerzy Jastrzębski, medioznawca z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Takie wyzwanie będzie wiązało się z dużym nakładem finansowym. Telewizja publiczna, by realizować już bieżące programy, musiała zaciągnąć kredyt. Kondycja finansowa nie jest najlepsza.

– Ona z dnia na dzień jest coraz gorsza, ze względu na to, że nie uchwalono nowej ustawy medialnej, i wypłaty z abonamentu nadal są na bardzo niskim poziomie. Pod znakiem zapytania stoi następna ramówka i ewentualne kredyty – podkreśla politolog Paweł Grzegorczyk.

Nowy prezes Telewizji Polskiej będzie musiał także odpowiedzieć na pytanie: na ile podmiot ten ma być komercyjny. Od tego zależy, czy TVP w dalszym ciągu będzie korzystać z badań oglądalności prywatnej firmy, która trzyma w garści rynek reklamowy. Kolejne wyzwanie, jakiemu powinna sprostać telewizja publiczna, to poszerzenie oferty w zakresie kanałów internetowych. Modernizacji wymagają także telewizje regionalne, ich oglądalność nie przekracza trzech procent widzów – wskazuje prof. Jerzy Jastrzębski.

– W tej formule, w jakiej telewizje regionalne funkcjonują, trudno mówić o jakiejś logice ich utrzymywania – mówi profesor.

Zgodnie z uchwałą Rady Mediów Narodowych obecny prezes TVP Jacek Kurski zostanie odwołany wraz z rozstrzygnięciem konkursu, nie później niż 15 października.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj