fot. Monika Bilska

Rusza akcja „Ochronna paczka dla powstańca” – blisko 1400 powstańców otrzyma środki ochrony osobistej

Organizatorzy akcji BohaterON przy wsparciu PKN Orlen zorganizowali akcję „Ochronna paczka dla powstańca”. W jej ramach blisko 1400 Powstańców Warszawskich oprócz kartki z życzeniami i listu z informacją nt. bezpieczeństwa w czasie epidemii koronawirusa otrzyma środki ochrony osobistej.

„Powstańcy Warszawscy, obecnie bardziej niż kiedykolwiek potrzebują naszej pomocy i wsparcia. W okresie świąt Wielkanocnych blisko 1400 Powstańców Warszawskich z całej Polski oprócz tradycyjnej kartki z życzeniami i listu zawierającego informacje na temat bezpieczeństwa w czasie epidemii koronawirusa otrzyma – dzięki wsparciu PKN Orlen – środki ochrony osobistej” – poinformowali inicjatorzy akcji.

Dodatkowo organizatorzy akcji BohaterON uruchamiają specjalny numer telefonu, pod który powstańcy mogą zadzwonić, kiedy będą potrzebować pomocy lub poczują się samotni.

„Wprowadzone w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie seniorów znaczne ograniczenia, dotyczące przemieszczania się, skłoniły nas do organizacji tego typu pomocy. Bardzo wielu Powstańców żyje samotnie i skromnie, nie mogąc pozwolić sobie na większe wydatki. Paczki trafią do osób, które co roku otrzymują od nas korespondencję w ramach akcji BohaterON. Chcemy zadbać o wszystkich” – tak potrzebę przygotowania paczek tłumaczyła organizatorka kampanii BohaterON – włącz historię! Agnieszka Łesiuk-Krajewska.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek ocenił, że „społeczna odpowiedzialność biznesu nabiera w tych trudnych czasach nowego, bardzo wymiernego znaczenia”.

„Jesteśmy solidarni i staramy się pomagać wszystkim, którzy naszego wsparcia potrzebują. Nie zapominamy również o Powstańcach Warszawskich, naszych bohaterach, którzy narażali swoje życie walcząc o Ojczyznę. Dołączamy do wspaniałej inicjatywy >>Ochronna Paczka dla Powstańca<< i przekazujemy środki na zakup produktów ochrony osobistej” – poinformował.

Oprócz tradycyjnych kartek z życzeniami wielkanocnymi w przesyłkach znajdą się rękawiczki, maski ochronne i płyn do dezynfekcji rąk. Jest to odpowiedź organizatorów na trudną sytuację związaną z koronawirusem, która pozbawiła ich możliwości bezpośrednich spotkań z Powstańcami.

„Bohaterowie otrzymają również najważniejsze informacje dot. profilaktyki i procedur postępowania w związku z epidemią” – przekazano w informacji prasowej.

Jak poinformowano, „w listach dołączonych do paczek znajdzie się specjalny numer telefonu, pod który dzwoniąc, Powstańcy będą mogli uzyskać niezbędną pomoc w codziennym funkcjonowaniu (wyręczenie w zakupach, wizyta w aptece, dostarczanie ciepłych obiadów) oraz informacje o aktualnych zaleceniach w kraju, a także wtedy, kiedy poczują się samotni”.

„Dotarły do nas sygnały, że spora część Powstańców samotnie spędzi również Wielkanoc, dlatego znaleźliśmy sposób, aby za sprawą tak drobnego gestu, jakim jest uruchomienie telefonu ułatwić im uzyskanie pomocy i umilić ten trudny czas. Chcemy mieć pewność, że mają właściwą opiekę i czują się dobrze. Herbatka i ciastko mogą poczekać, ale rozmowa już nie! Jesteśmy dla nich – nie tylko w okresie sierpniowych rocznic” – podkreśliła Łesiuk-Krajewska.

Projekt „Ochronna Paczka dla Powstańca” jest zrealizowany dzięki współpracy z PKN Orlen – Partnerem Strategicznym akcji.

BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku w ramach ustanowionej w 2019 r. Nagrody BohaterONy im. Powstańców Warszawskich. Dzięki czterem edycjom akcji każdy mógł wysłać kartkę z życzeniami dla Powstańców Warszawskich. Od początku trwania kampanii do uczestników walk o stolicę trafiło ponad 830 tys. pocztówek, listów i laurek, dostarczając adresatom wiele radości i wzruszeń. Oprócz podtrzymywania pamięci o bohaterach, organizatorzy oferują kombatantom również pomoc bezpośrednią: ciepłe posiłki z dowozem do domu, opłacenie dodatkowych godzin pracy sióstr PCK, wykonanie drobnych remontów, m.in. przystosowanie łazienki do potrzeb osoby starszej, a także pomoc medyczną.

PAP

drukuj