Rozstrzygnięto I Ogólnopolski Festiwal Piosenki Harcerskiej i Niepodległościowej

Piosenki będące pochwałą wolności i polskiej niepodległości wypełniły program I Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Niepodległościowej „Śladami Niepodległości”, który odbył się w rybnickiej dzielnicy Boguszowice Stare.

O wynikach sobotniego festiwalu, zorganizowanego przez Boguszowickie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Ślady“ dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, poinformował w niedzielę katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej, który był współorganizatorem wydarzenia.

„Festiwal był płaszczyzną spotkania harcerzy i skautów z różnych organizacji i środowisk, których wspólnym celem jest ocalenie od zapomnienia historii naszego kraju oraz integracja młodych ludzi, dla których niepodległa ojczyzna jest dobrem wspólnym” – powiedziała Monika Kobylańska z katowickiego IPN, przypominając, że rok 100-lecia niepodległości jest także obchodzony jako Rok Harcerski.

Do udziału w festiwalu zgłosili się soliści, występując w trzech kategoriach wiekowych oraz drużyny harcerskie z Pszczyny, Dąbrowy Górniczej, Wodzisławia Śląskiego, Legnicy i Rybnika. Uczestnicy zaprezentowali po dwie piosenki: harcerską lub turystyczną oraz niepodległościową.

W kategorii solistów w wieku 10-12 lat zwyciężyła Martyna Olszowiec z 23 PDH im. Powstańców Śląskich w Pszczynie, a najlepszą solistką w wieku 13-15 lat była jej siostra Karolina Olszowiec z tej samej drużyny. W wyższej kategorii wiekowej pierwszego miejsca nie przyznano. Wśród solistów powyżej 16 lat drugie miejsce zdobyły ex aequo Patrycja Piwowar i Justyna Szafrańska z Harcerskiej Organizacji „Perspektywa” w Legnicy.

Drugie miejsce wśród zespołów w wieku 10-12 lat zdobyły: 23 PDH im. Powstańców Śląskich w Pszczynie oraz „Perspektywa” z Legnicy, a najlepszym zespołem powyżej 16 lat okazała się „Chwila Refleksji” z Legnicy. Jury postanowiło także przyznać nagrodę specjalną dla druha Jerzego Janickiego, który wziął udział w aż dziewięciu festiwalowych wystąpieniach, zarówno jako akompaniator, jak i śpiewający.

Podczas trwania festiwalu dostępna była „Strefa Historii” z grami planszowymi, stoisko z publikacjami IPN oraz wystawa „Ojcowie Niepodległości“, prezentująca polską drogę do niepodległości. Dla harcerzy oraz gości festiwalu organizatory przygotowali grę historyczno-terenową „Śladami Niepodległości”. Imprezę uświetnił koncert gwiazd festiwalu: zespołów „Wszyscy Byliśmy Harcerzami“ oraz „Chwila Nieuwagi“.

Współorganizatorami wydarzenia byli: oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności oraz samorząd Rybnika.

PAP/RIRM

drukuj