fot. PAP

Rozpoczyna się policyjna akcja „Znicz”

Dziś rozpoczyna się policyjna akcja „Znicz 2013”, potrwa do niedzieli.  W tym czasie na drogach pojawi się więcej patroli policji, która będzie kontrolowała bezpieczeństwo osób odwiedzających cmentarze z okazji dnia Wszystkich Świętych.

Funkcjonariusze będą kontrolowali ruchem przy cmentarzach. Mariusz Sokołowski, rzecznik komendanta głównego policji, apeluje by w tym dniu kierowcy w sposób szczególny zachowali ostrożność w czasie jazdy i jeśli to możliwe skorzystali z transportu publicznego.

Policjanci będą pod cmentarzami, będą kierować ruchem, będą się starali ten ruch upłynniać, ale siłą rzeczy zwłaszcza w dużych miastach pojawią się korki. Apelujemy więc, jak co roku, o to aby korzystać z komunikacji miejskiej, którą będzie można w większości  wypadków podjechać bezpośrednio pod cmentarz. Samochody prywatne z kolei będą kierowane na parkingi w pewnej odległości od cmentarza – powiedział Mariusz Sokołowski.

Podczas akcji kierowcy będą poddani kontroli trzeźwości, stanu technicznego pojazdów, a także prędkości z jaką pojazdy poruszają się na drogach – podkreślił Mariusz Sokołowski.

Jak co roku będziemy dbać o bezpieczeństwo podróżujących, na drogach będzie zdecydowanie więcej patroli, będziemy tam gdzie to jest konieczne kierować ruchem aby ułatwić przejazd. Nie będzie żadnego pobłażania dla tych, którzy traktują drogę jak tor wyścigowy. Będziemy zwracać uwagę na te wykroczenia, których popełnianie powoduje największe zagrożenie w ruchu drogowym – czyli przekraczanie prędkości, nieprawidłowe manewry, a przede wszystkim wyprzedzanie i oczywiście będziemy eliminować z ruchu nietrzeźwych kierujących – dodał Mariusz Sokołowski.

Policjanci przypominają też podstawowe zasady, do których należy stosować się przed wyruszeniem w drogę. Za kierownicę należy wsiadać trzeźwym i wypoczętym, pasażerowie muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa a samochód powinien być wcześniej przygotowany do dłuższej jazdy. Organizatorzy apelują także do pieszych o ostrożne poruszanie się po ulicach a także o noszenie odblasków.

 

RIRM

drukuj