fot. flickr.com

Rozpoczyna się Europejski Kongres Samorządów

Przedstawiciele instytucji unijnych, rządu i samorządów będą uczestniczyć w Europejskim Kongresie Samorządów, który odbędzie się 4 i 5 maja w Krakowie. Jak podkreślają organizatorzy, silne regiony z prężnymi miastami mogą stać się lokomotywami rozwoju Polski.

Łukasz Ciuba z Fundacji Instytut Studiów Wschodnich, która organizuje kongres, poinformował, że udział w nim zapowiedziało ponad tysiąc osób z całej Europy. W programie przewidziano ponad 70 wydarzeń w pięciu nurtach tematycznych dotyczących gospodarki, finansów, środowiska, społeczeństwa i innowacji.

Udział w obradach kongresu zapowiedzieli przedstawiciele rządu, marszałkowie województw i prezydenci miast. W sesji plenarnej „Europa Regionów – nowe otwarcie” głos zabiorą m.in. Markku Markkula, prezydent Komitetu Regionów Unii Europejskiej oraz Gudrun Mosler-Toernstroem, przewodnicząca Izby Regionów w Kongresie Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy.

Wśród poruszanych tematów znają się m.in. szanse i wyzwania stojące przed samorządami w związku z wykorzystywaniem środków z funduszy UE na lata 2014-2020, czy problemy współczesnych miast, w tym walka z zanieczyszczeniem powietrza.

Obrady pierwszego dnia konferencji zakończy uroczysta gala „Lider Samorządu 25-lecia”, podczas której zostaną wyróżnieni najlepsi prezydenci miast na prawach powiatu, burmistrzowie i wójtowie, którzy co najmniej przez cztery kadencje pełnili swoje stanowiska, a zarządzane przez nich samorządy miały wyróżniające się wyniki ekonomiczne.

PAP/RIRM

drukuj