fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Rozpoczęły się uroczystości upamiętniające 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w piątek z powstańcami warszawskimi. Prezydent nadał ordery i odznaczenia państwowe uczestnikom Powstania Warszawskiego oraz osobom zaangażowanym w pielęgnowanie pamięci o tamtych wydarzeniach.

Przed nami 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.

– 1 sierpnia 1944 roku tysiące żołnierzy Armii Krajowej stanęło do walki. Walczyli nie tylko o swoje rodzinne miasto, ale także o wolną i niepodległą Polskę. Przez 63 dni dali z siebie wszystko ponad ludzką miarę – mówił dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Jan Ołdakowski.

To była niezwykła odwaga i bohaterstwo.

– Myślę czasem o moich kolegach, którzy ciężko ranni nie chcieli wziąć mojej pomocy, tylko chcieli, żebym najpierw ratowała tych bardziej od nich rannych – wspominała wiceprezes zarządu Związku Powstańców Warszawskich, Halina Jędrzejewska.

Powstanie zostało brutalnie stłumione przez Niemców. Zginęły tysiące osób, a z  Warszawy zostały ruiny.

– Bez Was nie byłoby Polski, tych wartości. Bez Was nie byłoby Warszawy – powiedział prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.

Wszystko to powstańcy robili z miłości do ojczyzny.

– Powstańcy warszawscy chcieli walczyć o Polskę i właściwie nic innego wtedy się nie liczyło – wskazała Halina Jędrzejewska.

– Walkę niestety przegraliśmy, ale w narodzie pozostała wskazówka – o wolność trzeba walczyć – dodał prof. Leszek Żukowski, przedstawiciel powstańców w radzie Muzeum Powstania Warszawskiego.

Powstańcy z pokolenia na pokolenie przekazywali życiowe wartości.

– Z pewnością najważniejszy jest szacunek do drugiego człowieka, jego życia. Z brakiem tego poszanowania w sposób najbardziej okrutny spotkały się pokolenia, które dotknęła wojna – podkreślała komendant Chorągwi Stołecznej ZHP, Paulina Gajownik.

Powstańcy warszawscy są dziś dla wielu, szczególnie młodych Polaków inspiracją. To bez nich – jak podkreślił Andrzej Duda – nie byłoby dziś wolnej, niepodległej, suwerennej Polski.

– Jesteście bohaterami nie tylko Powstania Warszawskiego, ale jesteście bohaterami wychowania kolejnych pokoleń. To jest zasługa dla suwerennej Rzeczypospolitej – podsumował prezydent Andrzej Duda.

Prezydent nadał w piątek ordery i odznaczenia państwowe uczestnikom Powstania Warszawskiego oraz osobom zaangażowanym w pielęgnowanie pamięci o tamtych wydarzeniach.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl