fot. PAP/Marcin Bielecki

Rozpoczęły się próbne egzaminy maturalne

W całej Polsce ruszyły dziś próbne matury organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Potrwają do 16 marca. Przeprowadzane są stacjonarnie w szkołach w reżimie sanitarnym. Udział szkół w próbnych maturach jest dobrowolny.

Dziś na pierwszy ogień poszedł język polski, z lekko zmodyfikowaną formułą arkusza.

– W obecnym arkuszu, podobnie jak w arkuszu majowym, maturzyści znajdą tematy trzech wypracowań, nie dwóch, jak to było w latach ubiegłych. To jest ukłon w kierunku maturzystów i nauczycieli, którzy zgłaszali nam, że być może jedno wypracowanie, jedna lektura, to zbyt mały wybór, biorąc pod uwagę wszystko, co się dzieje w nauczaniu – powiedział dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Marcin Smolik.

Udział szkół w próbnych egzaminach jest dobrowolny.

– Nie ma przymusu przystąpienia do egzaminu czy przeprowadzenia go w szkole. To jest istotne, dlatego że szkoły same decydują, jak przeprowadzać egzaminy – wskazał Marcin Smolik.

Na przeprowadzenie próbnych egzaminów maturalnych zdecydowało się ponad 50 procent szkół.

– W różnych województwach różnie się to kształtuje. Najwięcej w województwie małopolskim – ponad 66 procent szkół), w województwie podkarpackim 64 procent szkół. W innych województwach jest nieco mniej. W sumie około 50 procent szkół uczestniczy i organizuje dla uczniów klas maturalnych egzaminy próbne – poinformował prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

W czwartek maturzyści będą pisać egzamin z matematyki, a w piątek z języka obcego. Próbne egzaminy potrwają do 16 marca. Dzień później, czyli 17 marca, rozpoczną się próbne egzaminy ósmoklasistów.

Na chwilę obecną Ministerstwo Edukacji i Nauki nie dopuszcza możliwości odwołania bądź przełożenia majowego egzaminu maturalnego i egzaminu ósmoklasisty.

– Nie ma dziś żadnych przesłanek, żeby w jakikolwiek sposób przewidywać inny termin egzaminu maturalnego i egzaminu ósmoklasisty aniżeli zaplanowane terminy majowe – powiedział minister Przemysław Czarnek.

W tym roku egzaminy maturalne odbędą się w dniach od 4 do 20 maja. Egzaminy ósmoklasistów będą miały miejsce po maturach.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl