fot. twitter.com/MKiS_GOV_PL

Rozpoczęły się konsultacje społeczne Polskiej Strategii Wodorowej 2030

Ruszają trzydziestodniowe konsultacje społeczne Polskiej Strategii Wodorowej 2030 – poinformowały władze Ministerstwa Klimatu i Środowiska.  

Dla rządu gospodarka wodorowa jest jednym z priorytetów. W kolejnych latach inwestycje w technologie wodorowe w Polsce mają wynieść kilkanaście miliardów złotych. Przedstawiciele resortu środowiska na czwartkowej konferencji podkreślali, że mają się one przyczynić m.in. do modernizacji polskiego sektora energetycznego.

Strategia przewiduje działania w trzech zasadniczych filarach gospodarki – powiedział wiceminister, pełnomocnik rządu ds. Odnawialnych  Źródeł Energii, Ireneusz Zyska.

– W pierwszym etapie technologię ma szansę wykorzystać przede wszystkim transport ciężki, zbrojowy, towarowy, a także publiczny. Gospodarka wodorowa to również energetyka i ciepłownictwo, a także wykorzystanie w wielu różnych technologiach przemysłowych, (…) m.in. do produkcji stali. Testowane są też rozwiązania z wykorzystaniem powszechnym, chodzi o gospodarstwa domowe – wskazał Ireneusz Zyska.

Prace nad strategią wpisują się w plan działań rządu dot. sprawiedliwej transformacji energetycznej. Ma on pozwolić na budowę zeroemisyjnego systemu energetycznego i poprawę jakości powietrza.

Uwzględniona została także kwestia paliw kopalnych – mówił na konferencji minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, szef gabinetu politycznego premiera, Krzysztof Kubów.

– Implementujemy różne rozwiązania w technologie, które są związane m.in. z węglem i transformacją na Śląsku. Oprócz głównego nurtu, który wskazuje dziś Europa (zeroemisyjnego wodoru), w najbliższych latach będziemy rozwijać technologie związane z tzw. szarym wodorem – poinformował Krzysztof Kubów.

Rząd zachęca do udziału w konsultacjach publicznych m.in. przedstawicieli świata nauki i biznesu.

Resort klimatu pracuje też nad odpowiednią ustawą (Prawem wodorowym) oraz porozumieniem sektorowym ws. rozwoju technologii wodorowych.

Jest o co zabiegać, bo Unia Europejska chce do 2050 r. przeznaczyć na tego typu projekty 500 mld euro. Polska jest piątym na świecie i trzecim we Wspólnocie producentem wodoru.

RIRM

drukuj