fot. pixabay.com

Minister klimatu zapowiedział wsparcie dla gospodarstw najbardziej dotkniętych wzrostem cen prądu

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka zapowiedział, że wsparcie w związku ze wzrostem cen prądu otrzyma co piąte gospodarstwo domowe w Polsce. Rząd planuje w przyszłym roku przeznaczyć na dopłaty do prądu ok. 1,5 mld zł.

Wsparcie z tej puli środków – jak mówił w radiowej Jedynce szef resortu klimatu – ma trafić do odbiorców najbardziej dotkniętych wzrostem cen prądu.

Chodzi m.in. o emerytów i rencistów z najniższymi świadczeniami, a także o rodziny wielodzietne – wskazał Michał Kurtyka. Polityk mówił również o kwotach wsparcia, jakie rocznie mają otrzymać ci odbiorcy energii.

– Dla rodziny „2 plus 2” to może być 700 złotych rocznie, nawet do powyżej 800 złotych. Ze świadczeń dla odbiorców wrażliwych będzie można skorzystać w przyszłym roku. Uważam, że to są rozwiązania, które powinny jak najszybciej trafić do Sejmu, powinny jak najszybciej trafić do Polaków, w związku z tym zależy mi na tym, żeby były szybko procedowane, aby takie wsparcie dla odbiorcy wrażliwego mogło jak najszybciej trafić do polskich rodzin – zaznaczył minister klimatu i środowiska.

Dodatek energetyczny ma objąć najbardziej wrażliwe gospodarstwa domowe, których miesięczne dochody nie przekraczają 1563 zł w gospodarstwie jednoosobowym oraz 1115 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Oprócz tego rząd planuje też rozwiązania o charakterze niefinansowym. Zakładają one m.in., że dostawcy energii nie będą mogli wstrzymać jej dostaw w okresie zimowym wobec osób, które mają zaległości w opłatach za prąd.

RIRM

drukuj