fot. PAP/Radek Pietruszka

Rozpoczęła się wizyta prezydenta Etiopii w Warszawie

Od oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego przez prezydenta Andrzeja Dudę i pierwszą damę Agatę Kornhauser-Dudę rozpoczęła się dzisiaj przed południem dwudniowa wizyta w Warszawie prezydenta Etiopii Mulatu Teshome Wirtu z małżonką.

Po ceremonii odbędzie się spotkanie obu par prezydenckich, po którym dojdzie do rozmowy prezydentów w wąskim gronie. Następnie zaplanowano rozmowy plenarne delegacji towarzyszących. Prezydenci Andrzej Duda i Mulatu Teshome Wirtu spotkają się także z mediami.

Po południu prezydent Etiopii złoży wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza. Wieczorem Mulatu Teshome Wirtu wraz małżonką wezmą udział w oficjalnym obiedzie wydanym przez polską parę prezydencką.

Podczas spotkania etiopskiego przywódcy z Andrzejem Dudą omówione zostaną najważniejsze kwestie współpracy dwustronnej, w tym te dotyczące jej wymiaru gospodarczego i naukowego, a także istotne zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa regionalnego i spraw globalnych. W obecności głów obu państw podpisany zostanie list intencyjny dotyczący intensyfikacji współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski mówił PAP, że spotkanie prezydentów „wpisuje się w strategię działań Andrzeja Dudy na arenie międzynarodowej, których celem jest promocja polskich interesów gospodarczych oraz działanie na rzecz globalnego bezpieczeństwa”. Według niego w obszarach tych państw, afrykańskie powinny być postrzegane, jako ważny partner dla Polski, co – zaznaczył – „przez wiele ostatnich lat nie było należycie dostrzegane”.

Prezydencki minister zauważył, że Polska ma tradycje i doświadczenie współpracy z partnerami na kontynencie afrykańskim, dysponuje stosunkowo gęstą siecią ambasad w tych krajach, a polscy misjonarze są szeroko obecni w różnych regionach Afryki. Mamy także „ciekawą ofertę współpracy i wsparcia biznesowego” – dodał.

Krzysztof Szczerski wyraził nadzieję, że aktywność prezydenta Dudy da „silny impuls do intensywnych kontaktów naszego kraju z państwami afrykańskimi”.

„Wizyta prezydenta Etiopii to druga, po Senegalu, oficjalna wizyta prezydenta kraju afrykańskiego w trakcie kadencji prezydenta Andrzeja Dudy. Nie wykluczone, że w przyszłym roku prezydent uda się ponownie na kontynent afrykański” – zaznaczył minister.

Tematem rozmów ma być także m.in. współpraca Polski i Etiopii w ramach Rady Bezpieczeństwa ONZ, w której zasiadają aktualnie oba kraje. Andrzej Duda ma zaprosić etiopskiego prezydenta do osobistego udziału w debacie otwartej wysokiego szczebla nt. roli prawa międzynarodowego, której będzie przewodniczył w Radzie Bezpieczeństwa 17 maja br.

W maju ubiegłego roku Andrzej Duda odwiedził Addis Abebę. Krzysztof Szczerski przypomniał, że była to pierwsza wizyta urzędującej głowy państwa polskiego w Afryce Subsaharyjskiej. Podczas wizyty doszło m.in. do historycznego wystąpienia prezydenta RP na forum Unii Afrykańskiej.

W środę Mulatu Teshome Wirtu ma spotkać się m.in. z premierem Mateuszem Morawieckim oraz marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim.

PAP/RIRM

drukuj