fot. pixabay.com

Rozpoczęła się kolejna edycja programu „Za życiem”

Rusza druga edycja programu „Za życiem”. Rząd przeznaczy na ten cel prawie sześć miliardów złotych. To dwa razy więcej, niż przekazywano wcześniej.

Wiele codziennych czynności stanowi nie lada wyzwanie dla dzieci z niepełnosprawnością. Bez odpowiedniego wsparcia nie zawsze są one w stanie samodzielnie egzystować. Stąd druga edycja rządowego programu „Za życiem”, na który państwo wyda prawie sześć miliardów złotych do 2026 roku. [czytaj więcej] 

– Taki jest cel programu, żeby pobudzać ministerstwa i poszczególne obszary działań do wprowadzania elementów, które będą uwzględniać potrzeby osób z niepełnosprawnościami – mówił wiceminister rodziny i polityki społecznej, Paweł Wdówik.

Zapowiadane wsparcie jest dwukrotnie wyższe niż w pierwszej edycji programu – zaznaczył Marcin Jakóbczyk, działacz pro-life i prawnik.

– Istotne jest, że będzie to dotyczyło także powikłań pociążowych. To realna pomoc dla osób, które rodzą się z niepełnosprawnościami ruchowymi, umysłowymi. Pomoc będzie udzielana już od samego początku, czyli zaraz po urodzeniu – powiedział Marcin Jakóbczyk.

W ramach programu za życiem działają m.in. Wiodące Ośrodki Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńcze.

– Wiodące Ośrodki Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńcze to miejsca, w których rodzina otrzymuje pomoc, kiedy dowiaduje się, że dziecko jest zagrożone niepełnosprawnością, chorobą, bądź jest niepełnosprawne i otrzymuje pomoc praktycznie zaraz po narodzeniu – wskazywała wiceminister edukacji i pełnomocnik rządu do spraw wspierania wychowawczej funkcji szkoły, Marzena Machałek.

Co roku, dzięki ośrodkom, pomoc w zakresie rehabilitacji, świadczeń medycznych oraz wsparcia psychologicznego otrzymywało 18 tysięcy dzieci i ich rodziny. W ramach nowej edycji programu powstanie portal informacyjny oraz specjalna infolinia.

– To są elementy, które mają ze sobą współpracować, żeby udostępniać tak bardzo oczekiwaną pełną informację i poprowadzenie sytuacji rodzin, którym rodzi się dziecko z niepełnosprawnością, żeby one bezpośrednio trafiały do miejsc, które oferują wsparcie – powiedział wiceminister Paweł Wdówik.

W każdym powiecie powstanie także stanowisko doradcy rodzinnego.

– To będzie osoba, która dotrze do rodziny w trudnej sytuacji i pomoże przygotować program wsparcia. To będzie wsparcie w zakresie rehabilitacji, pomocy psychologicznej dla rodziny. Doradca rodzinny pomoże wskazać miejsca i uzyskać wsparcie o charakterze socjalnym – zaakcentowała wiceminister Marzena Machałek.

Program ma na celu przygotowanie młodzieży niepełnosprawnej do samodzielnego życia i odnalezienia się na rynku pracy. Choć sytuacja osób z niepełnosprawnościami stopniowo ulega poprawie, wciąż jest wiele do zrobienia.

– Kolejne zadania Ministerstwa Zdrowia to dostęp do opieki paliatywnej i hospicyjnej. Na dzisiaj mamy dostęp do 16 dziecięcych hospicjów. Pracujemy, żeby dostęp był całkowity dla każdego dziecka, które go potrzebuje. Dla dziecka i rodziny również opieka hospicyjna jest opieką kompleksową dla całej rodziny – podsumował wiceminister zdrowia, Maciej Miłkowski.

Program „Za życiem” realizowany jest przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz resort zdrowia. Działa od 2017 roku.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl