fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Rozpoczął się montaż zastępczego rurociągu w Warszawie

W godzinach porannych rozpoczął się montaż zastępczego rurociągu na moście pontonowym zbudowanym na Wiśle w Warszawie. Za jego pośrednictwem do oczyszczalni „Czajka” mają być odprowadzane ścieki z lewobrzeżnej części stolicy, które wskutek awarii zrzucane są do rzeki.

We wtorek wojska inżynieryjne zakończyły budowę mostu pontonowego, na którym zostaną ułożone dwie nitki zastępczego rurociągu. W środę z kolei zakończyła się budowa czerpni, czyli zbiornika, z którego będą pobierane nieczystości.

Wiceprezes Wód Polskich ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą, Krzysztof Woś, wyjaśnia, jak będzie funkcjonowała zastępcza instalacja.

– Czerpnia została wykonana w ten sposób, że zrobiliśmy ściankę szczelną, czyli ogrodziliśmy wylot ścieków i nieczystości do Wisły. Zamykamy tą przestrzeń, wkładamy w to pompy i pompujemy nieczystości do rurociągu zastępczego. Dalej rurociągiem zastępczym przez most pontonowy, później prawym brzegiem Wisły, tuż za Wisłą, wpinamy się w komorę rurociągu zasadniczego. Tym rurociągiem zasadniczym ścieki będą odprowadzane do oczyszczalni „Czajka” – tłumaczy wiceprezes.

Krzysztof Woś poinformował, że pompy będą tłoczyły trzy metry sześcienne ścieków na sekundę. Podkreślił, że prace są wykonywane w ekspresowym tempie i robione jest wszystko, żeby pompowanie rozpoczęło się już w piątek.

Do awarii jednego kolektorów przesyłających ścieki do oczyszczalni „Czajka” doszło w ubiegłym tygodniu. W obliczu zagrożenia ekologicznego, do którego może dojść w wyniku zanieczyszczenia rzeki, premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o budowie tymczasowego rurociągu na moście pontonowym.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl