(fot.PAP)

Rozmowy o stosunkach polsko-rosyjskich

W Moskwie zaplanowano na dziś Polsko-Rosyjskiego Forum Dialogu Obywatelskiego. Ma ono na celu budowanie płaszczyzny porozumienia i współpracy między krajami.

Tematem spotkania jest polskie i rosyjskie rozumienie wielokulturowości. W spotkaniu wezmą udział twórcy kultury, ludzie mediów, politolodzy oraz politycy z Polski i Rosji.

Poseł Stanisław Piotrowicz relacje polsko-rosyjskie rozpatruje m.in. na przykładzie rozmów jakie rząd prowadzi ws. katastrofy smoleńskiej:

– Były przecież rozmowy pana premiera Donalda Tuska z panem Putinem. Parlament pyta, co było przedmiotem tych rozmów i gdzie są dokumenty z tych rozmów. Dostaliśmy odpowiedź, że takie dokumenty nie zostały sporządzone. Także nie wiadomo o czym minister Sikorski rozmawia i jak przebiegają rozmowy. Można przecież rozmawiać i w sposób stanowczy wyrażać swoją wolę, a można w sposób miękki dawać jednocześnie mrugnięciem oka do zrozumienia, że wypada mi wobec opinii publicznej żądać zwrotu wraku, ale tak na dobrą sprawę on tak bardzo nie jest nam potrzebny – mówi poseł Stanisław Piotrowicz.

Pierwsze spotkanie na forum odbyło się w 2003 roku w Warszawie, a drugie – w 2004 roku w Petersburgu. Forum zostało reaktywowane w 2008 roku:

– My jako PiS od samego początku uważaliśmy, że relacje polsko-rosyjskie winny być oparte ma tym, że Polska w tych relacjach występuje jako członek UE. Taką politykę prowadził prezydent śp. Lech Kaczyński. W relacjach z Rosją Polska występowała jako członek Unii i za sobą mieliśmy Unię Europejską. Po to do niej wstępowaliśmy, by umocnić swoją pozycję. Tymczasem ten rząd dokonał gwałtownego zwrotu w tej polityce. Uznał, że UE nie jest nam potrzebna w relacjach z Rosją –  dodał poseł Stanisław Piotrowicz.

 

Wypowiedź Stanisława Piotrowicza:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj