fot. PAP/EPA

Rozmowy o programie nuklearnym Iranu przedłużone

Przedstawiciele Iranu i sześciu mocarstw (stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemiec) uzgodnili w piątek przedłużenie rokowań o programie nuklearnym Iranu o 4 miesiące do 24 listopada – poinformowały źródła dyplomatyczne w Wiedniu.

Stanowiska stron w sprawie tego programu są wciąż bardzo rozbieżne i od kilku dni było jasne, że nie uda się dotrzymać planowanego terminu zakończenia negocjacji, czyli 20 lipca. Założeniem długoterminowego porozumienia jest ograniczenie działalności nuklearnej Teheranu w zamian za stopniowe znoszenie sankcji międzynarodowych, boleśnie godzących w irańską gospodarkę.

Reuter podkreśla, że przed powrotem do takich kwestii jak dopuszczalny limit produkcji paliwa nuklearnego w Iranie, czy ocena dokonanych już przez Iran prac nad bronią nuklearną, strony muszą wypracować warunki kontynuowania rozpoczętych w lutym rozmów.

Państwa zachodnie obawiają się, ze celem irańskiego programu nuklearnego może być dążenie do uzyskania broni atomowej. Teheran zaprzecza, podkreślając, że jego program ma charakter czysto cywilny i obstaje przy swoim prawie do energetyki jądrowej.

PAP/RIRM

drukuj