fot. PAP/EPA

D. Trump oświadczył, że Iran dokonał ataku na tankowce w Zatoce Omańskiej

Prezydent USA Donald Trump oświadczył, że to Iran dokonał ataku na tankowce w Zatoce Omańskiej. W telefonicznej rozmowie z jedną z amerykańskich stacji odniósł się do nagrania wideo ujawnionego przez wojsko USA. Widać na nim, jak siły irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej usuwają niewybuch miny z burty jednego z tankowców.

Amerykański prezydent ostrzegł Iran przed zamknięciem ważnej dla transportu ropy naftowej cieśniny Ormuz oraz podkreślił, że chce powrotu Teheranu do rozmów.

Zdaniem politologa Jarosława Komorniczaka, trudno jednoznacznie wskazać winnego w tej sytuacji.

– Jeżeli materiały przedstawione przez Amerykanów by się potwierdziły, oznaczałoby to, że Iran w jakiś sposób zaatakował statki należące do obcych państw. Co więcej, do państw, z którymi raczej bezpośrednio nie posiada sytuacji konfliktowych, jakiś sporów politycznych. Byłby to powód do tego, aby społeczność międzynarodowa w jakiś sposób co najmniej zażądała od Iranu wyjaśnienia tej sytuacji i rekompensaty. Pojawia się pytanie, czy nie mamy do czynienia z prowokacją ze strony Amerykanów? Wiemy, że stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Iranem są ostatnio bardzo napięte – zaznacza Jarosław Komorniczak.

Celem ataku były dwa tankowce – japoński oraz norweski. W jednym przypadku na pokładzie doszło do eksplozji i pożaru.

Z obu statków ewakuowano łącznie 44 członków załóg. Nie wiadomo, co spowodowało wybuchy.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl