fot. Tomasz Strąg

CBOS: Zjednoczona Prawica nadal liderem sondaży wyborczych

Zjednoczona Prawica jest w dalszym ciągu niekwestionowanym liderem sondaży wyborczych – informuje Centrum Badania Opinii Społecznej.

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w tym miesiącu, na Prawo i Sprawiedliwość, Solidarną Polskę i Porozumienie zagłosowałoby 44 proc. osób deklarujących chęć pójścia do urn wyborczych.  Tak wynika z sondażu CBOS-u. 22 procent badanych oddałoby głos na Platformę Obywatelską. Do Sejmu weszłaby jeszcze Wiosna. Z kolei progu wyborczego nie przekroczyłyby Kukiz’15, Polskie Stronnictwo Ludowe i Nowoczesna.

Partia Katarzyny Lubnauer może liczyć na 1 proc. poparcia. W tym tygodniu przestał istnieć klub Nowoczesna. Jego politycy zasilili klub Platformy Obywatelskiej – Koalicji Obywatelskiej.

Grzegorz Wiński, socjolog, zwraca uwagę, że władze Nowoczesnej same skazały tę partię na niebyt polityczny.

– Jeżeli przewodnicząca Nowoczesnej nie jest w stanie zagwarantować miejsc na listach wyborczych do Parlamentu Europejskiego swoim politykom, ba, wypowiada się publicznie, że tak naprawdę Nowoczesna jest zainteresowana tylko odsunięciem PiS-u od władzy, a nie wynikami wyborów do PE, to sama się skazuje na niebyt polityczny. Nie dziwi więc to, że PO bardzo chętnie wchłonęła Nowoczesną i przy okazji jej elektorat, który nie ma może znaczącego charakteru, ale zawsze powoduje wzrost o jeden czy dwa punkty procentowe – wskazuje Grzegorz Wiński.

Według sondażu CBOS-u frekwencja w wyborach do Sejmu i Senatu wyniosłaby 77 proc. – o 2 pkt proc. więcej niż w ubiegłym miesiącu.

Do urn wyborczych pójdziemy na jesieni. Wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów.

RIRM

drukuj