Rozmowy o koalicji w Niemczech

Prezydent Niemiec spotkał się z liderami partii CDU/CSU oraz SPD. Podczas rozmów przekonywał do utworzenia koalicyjnego rządu chadeków z socjaldemokratami. Ma to zapobiec przedterminowym wyborom. Spotkanie prezydenta Niemiec z liderami największych partii trwało dwie godziny.

Ponowna koalicja chadeków i socjaldemokratów – takie rozwiązanie proponuje Frank-Walter Steinmeier.

– Następuje powrót, czy próba powrotu do starej koalicji CDU/CSU z SPD świadczącej o tym, że różnice między chadekami i socjalistami nie są aż tak duże – mówi prof. Mieczysław Ryba.

Szczegóły rozmów nie są jak na razie znane. Widomo tylko, że wcześniej SPD zapowiedziała gotowość do koalicji. Zaznaczyła jednocześnie, że decyzję podejmie cała partia.

– Jeśli dyskusje doprowadzą do naszego udziału w formowaniu rządu w jakiejkolwiek formie, wówczas o takiej możliwości wypowiedzą się członkowie naszej partii. Zagłosują w tej sprawie, a nadchodzące dni i tygodnie będą wymagające dla wszystkich zaangażowanych w ten proces. Żadna opcja nie jest wykluczona – podkreśla Martin Schulz.

Także ta, która przewiduje mniejszościowy rząd – mówi politolog dr Aleksander Kozicki.

 – Sytuacja może się rozwijać wielorako. Kwestia pierwsza to rząd mniejszościowy chadecki. To sytuacja mało komfortowa – każdy projekt ustaw podlega weryfikacji parlamentarnej i tu jest problem uzyskania większości – wskazuje dr Aleksander Kozicki.

Inny scenariusz to przyspieszone wybory.

 – Wydaje się, że ta wersja będzie mało prawdopodobna, bo ponowne wybory zwiększą przewagę AFD, która jest antysystemowa i znienawidzona przez całą scenę polityczną Niemiec – mówi politolog.

Wcześniej przewodnicząca zwycięskiej CDU Angela Merkel przez ponad miesiąc prowadziła rozmowy na temat koalicji z liberalną FDP oraz Zielonymi. Jednak zakończyły się one fiaskiem.

TV trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl