fot. wikipedia

Rozbudowa infrastruktury na polskim wybrzeżu

25 miliardów złotych – takie środki zostaną przeznaczone na rozbudowę infrastruktury portowej. Resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej liczy, że dzięki temu przeładunki w polskich portach wzrosną dwukrotnie.

W 2018 r. trzy największe polskie porty: Gdańsk, Gdynia i Szczecin-Świnoujście pobiły historyczny rekord przeładunków, który wyniósł ponad 101 milionów ton. Taki wynik przekłada się także na większe wpływy do budżetu państwa z tytułu podatku VAT, cła i akcyzy. W 2018 roku było to ponad 40 mld złotych – aż 65 proc. więcej niż w 2017 roku.

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk zapowiada, że w ciągu najbliższych kilku lat na rozbudowę infrastruktury portowej oraz inwestycje w gospodarce morskiej zostanie przeznaczone ok. 25 miliardów złotych. Dzięki temu przeładunki w polskich portach mogą wzrosnąć nawet dwukrotnie. Wraz z nimi wzrosną także wpływy do budżetu państwa.

grafika: Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

Rozwój polskiej gospodarki morskiej generuje bowiem ogromne wpływy do budżetu państwa. Najważniejsze inwestycje to: budowa Portu Centralnego w Gdańsku, budowa portu zewnętrznego oraz publicznego terminala promowego w Gdyni, budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, pogłębienie toru wodnego Szczecin-Świnoujście do 12,5 metra, budowa nowego terminala kontenerowego w Świnoujściu oraz m.in. przebudowa wejścia do portu w Ustce.

Aby jeszcze bardziej wesprzeć rozwój polskiej gospodarki morskiej, trwają prace nad ustawą o Morskim Funduszu Inwestycyjnym. Ma on wspierać rozwój branży morskiej, a jednocześnie być rentownym i bezpiecznym dla inwestorów narzędziem finansowym. Pieniądze z funduszu trafią do stoczni, armatorów, portów czy firm działających na ich terenie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj