fot. flickr.com

Rosyjski koncern Acron chce zablokować kluczową inwestycję Grupy Azoty w Policach

Rosyjski koncern Acron chce zablokować kluczową inwestycję Grupy Azoty w Policach. Chodzi o budowę jednego z nowocześniejszych zakładów chemicznych w tej części Europy – podaje portal money.pl, powołując się na swojego informatora.

Acron posiada 20 proc. akcji Grupy Azoty. W piątek na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Rosjanie zagłosowali przeciwko dofinansowaniu inwestycji w Policach. Mimo, że uchwała została przyjęta, rosyjski koncern jako mniejszościowy udziałowiec może wystąpić do sądu i w ten sposób zablokować projekt. Obrady po głosowaniu zostały wstrzymane i mają zostać wznowione 21 listopada.

Poseł PiS Maciej Małecki, były przewodniczący sejmowej komisji ds. energii zwraca uwagę, że obecna sytuacja pokazuje, jak niewygodnym akcjonariuszem są Rosjanie.

– Takie zachowanie pokazuje, że Rosjanom nie podoba się budowa nowoczesnego kompleksu chemicznego w Policach. Dzisiaj mamy dowód na to, jak niewygodnym akcjonariuszem w strategicznej dla polskiej gospodarki spółce w Azotach są Rosjanie. Widzimy tu mocny konflikt interesów pomiędzy tym, co jest dobre dla Azotów i polskiej gospodarki, czyli budowie nowoczesnego kompleksu chemicznego w Azotach-Police, a widocznie rozbieżnymi interesami rosyjskiego akcjonariusza. Myślę, że może tu chodzić nie tylko o to, że ten akcjonariusz nie będzie pobierał dywidendy, ale być może wprost obawia się wzmocnienia konkurencyjnego Grupy Azoty na międzynarodowym rynku, na którym Azoty rywalizują też z Rosjanami – wskazuje.

Polimery Police to inwestycja warta ponad 5 mld zł. Umowę na jej realizację podpisano w maju bieżącego roku. Budowa ma potrwać do 2022 r. Zakłady mają produkować około 429 tys. ton polipropylenu rocznie.

RIRM

drukuj