Rosja: W pożarze centrum handlowego zginęło 7 osób, a 32 zostały ranne

7 osób zginęło, a 32 zostały ranne w pożarze, który wybuchł w niedzielę w centrum handlowo-rozrywkowym w Kemerowie na Syberii Zachodniej w Rosji. Ponad 30 osób, w tym 16 dzieci, jest poszukiwanych. Służby zlokalizowały ognisko pożaru.

Wcześniej Komitet Śledczy informował, że zginęło pięć osób: trzy kobiety, jedno dziecko i jeden mężczyzna, a o pomoc medyczną zwróciły się 32 osoby, 30 z nich hospitalizowano. Później sztab operacji ratunkowej powiadomił o znalezieniu kolejnych dwóch ciał.

Na terytorium obwodu kemerowskiego wprowadzono stan wyjątkowy; istnieje ryzyko wybuchu. Według obwodowych władz przyczyną pożaru mogło być podpalenie w sali zabaw, gdzie zlokalizowano ognisko pożaru. Ich zdaniem jedno z dzieci mogło za pomocą zapalniczki podpalić piankę w suchym basenie.

Pożar, który objął łącznie 1600 m kwadratowych budynku, wybuchł na ostatnim, trzecim piętrze ok. godz. 16.00 czasu lokalnego (godz. 11.00 w Polsce). Z płonącego budynku uratowano 20 osób, 100 ewakuowano.

Cały czas trwa akcja gaśnicza. Strażnicy nie mogą dostać się na ostatnie piętro do ogniska pożaru.

W sprawie wszczęto dochodzenie. Do tej pory przesłuchano 25 świadków i właściciela obiektu. Świadkowie twierdzą, że w budynku nie zadziałał alarm przeciwpożarowy. Niektórzy klienci zostali odcięci od wyjść ewakuacyjnych i musieli wyskakiwać przez okna albo uciekać na dach, skąd ratowali ich strażacy.

Portal Meduza.io zaznacza, że ostatnie ćwiczenia przeciwpożarowe w centrum handlowym Zimowa Wiśnia przeprowadzano tydzień temu.

Niektóre źródła twierdzą, że istnieje ryzyko zawalenia się konstrukcji centrum, dlatego ewakuowano pobliskie budynki.

W pożarze zginęło 200 zwierząt 25 gatunków, które znajdowały się w mini zoo.

Nie było możliwości, żeby wydostać zwierzęta. Jako weterynarz podejrzewam, że zwierzęta udusiły się dymem” – powiedział dyrektor mini zoo Jewgienij Widieman. W mini zoo mieszkały m.in. króliki, świnki morskie, jeże, szynszyle.

Centrum handlowo-rozrywkowe, otwarte w 2013 r., mieści się na głównej ulicy miasta. Na terenie obiektu o powierzchni 23 tys. m kw znajduje się parking na 250 samochodów, sklepy, kręgielnia, sala zabaw dla dzieci i kino.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl