Rosja: Szykują się największe manewry wojskowe od 40 lat – Wostok-2018

To mają być największe ćwiczenia od 40 lat. Weźmie w nich udział ponad 300 tys. żołnierzy. Rosja szykuje się do przeprowadzenia międzynarodowych manewrów Wostok-2018. Zaniepokojone jest NATO. Sojusz zapowiedział, że będzie bacznie przyglądał się ćwiczeniom. 

 Rosja już od dłuższego czasu pręży muskuły, choć nie zawsze to wychodzi tak, jakby chcieli tego włodarze Kremla. Planowane na połowę września ćwiczenia Wostok-2018 mają być poważną demonstracją siły, największą od zakończenia zimnej wojny – mówił minister obrony Rosji Siergiej Szojgu.

– Jednocześnie w ruchu znajdować się będzie 36 tys. jednostek sprzętu bojowego: czołgów, transporterów opancerzonych, bojowych wozów piechoty. A to wszystko sprawdzane jest w warunkach maksymalnie zbliżonych do warunków bojowych – powiedział minister.

 W ubiegłorocznych manewrach Zapad 2017 uczestniczyło ponad 12 tys. żołnierzy. W Wostok-2018 – będzie to 300 tys. i  ponad tysiąc samolotów i śmigłowców. Rosjanie do udziału zaprosili też jednostki z Chin i Mongolii.

 Swoje zaniepokojenie wyraziło już NATO, które rutynowo monitoruje działania Rosji. Zastępca rzecznika NATO Dylan White powiedział, że o swoich manewrach Rosja uprzedzała już Sojusz. Ale jednocześnie dodał: „Wostok pokazuje, że Rosja skupia się na ćwiczeniu konfliktów na dużą skalę”.

 Planowane ćwiczenia odbędą się w czasie zwiększonego napięcia między państwami Zachodu a Rosją, ale też w stanowczym sprzeciwie Moskwy o wzmocnienie obecności wojskowej NATO na jego wschodniej flance – wskazał prof. Mieczysław Ryba.

– Ta manifestacja siły w postaci manewrów największych od 1981 r. jasno mówi o tym, że Rosja będzie w stanie reagować właśnie militarnie w sytuacjach zagrożenia dla swoich interesów. To jest sygnał, który idzie w świat – zaznaczył prof. Ryba.

 Działania Rosji – to jak powiedział prof. Krzysztof Kubiak – gra o to, kto jest silniejszy.  Ekspert ds. bezpieczeństwa międzynarodowego zwrócił też uwagę na inne działania Moskwy.

– W grudniu ma zostać uruchomiona nitka dla ciężarówek i pociągów. Według doniesień prasowych, rosyjskie zgrupowanie morskie u wybrzeży Syrii osiągnęło swoją największą liczebność od początku konfliktu w tym kraju – zauważył ekspert.

 Swoją pozycję Rosja buduje też na Morzu Śródziemnym, gdzie na stałe stacjonują jej okręty wojenne uzbrojone w pociski manewrujące Kaliber. Według danych z połowy maja, na Morzu Śródziemnym operowało ok. 15 okrętów wojennych i jednostek zaopatrzenia rosyjskiej marynarki. Moment otwarcia ćwiczenia Wostok-2018 zbiegnie się z obradami we Władywostoku dorocznego Wschodniego Forum Gospodarczego. Weźmie w nim udział premier Japonii.

TV Trwam News/RIRM

drukuj