Rosja: Stowarzyszenie Memoriał wpisane na listę agentów

Rosyjskie ministerstwo sprawiedliwości wpisuje Stowarzyszenie Memoriał do rejestru organizacji pełniących funkcje zagranicznego agenta. Memoriał to organizacja pozarządowa badająca zbrodnie stalinowskie.

Na początku września ministerstwo sprawiedliwości Rosji informowało o prowadzeniu w Stowarzyszeniu Memoriał  kontroli. Chodziło o sprawdzenie czy Stowarzyszenie „pełni funkcje zagranicznego agenta”.  Memoriał podał wtedy, że przekazał na potrzeby kontroli raporty z działalności, wykazy publikacji, dokumenty finansowe i bankowe z ostatnich czterech lat.  Teraz w  oświadczeniu zamieszczonym  na jednym z portali społecznościowych Stowarzyszenie Memoriał podaje:

„Dziś, 4 października, dowiedzieliśmy się, że ministerstwo sprawiedliwości podjęło decyzję o wpisaniu międzynarodowego historyczno-edukacyjnego, dobroczynnego i broniącego praw człowieka stowarzyszenia Memoriał do rejestru, organizacji pełniących funkcje zagranicznego agenta”

Stowarzyszenie uważa, że decyzja ta jest bezprawna i zamierza ją zaskarżyć do sądu. Memoriał to jedna z najstarszych i najbardziej cenionych rosyjskich organizacji pozarządowych. Od ponad 25 lat zajmuje się obroną praw człowieka i dokumentacją zbrodni stalinowskich, w tym również – poprzez swoją polską sekcję – represji wobec obywateli Polski jak zbrodnia Katyńska.  W ostatnich latach Memoriał m.in. ostro krytykował politykę Kremla wobec Ukrainy, domagał się od władz wyjaśnień dotyczących rosyjskich żołnierzy poległych w walkach na wschodzie Ukrainy i uznał za więźnia politycznego Nadiję Sawczenko.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl