fot. PAP/EPA

Rosja: poziom wody w rzece Ural w Orenburgu wzrósł do prawie 12 metrów

Poziom wody w rzece Ural w dotkniętym powodzią Orenburgu na południowym zachodzie Rosji wzrósł do 11,83 m – poinformowało w sobotę ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych. Władze wezwały tysiące mieszkańców do ewakuacji.

W obwodzie orenburskim podtopionych jest ok. 12 tys. budynków, w tym ponad 100 bloków mieszkalnych – relacjonuje Nowaja Gazieta. W wielu miejscach kulminacja fali powodziowej jeszcze nie nastąpiła.

5 kwietnia w rosyjskim Orsku pękła tama na rzece Ural – trzeciej co do wielkości w Europie. Rozległe obszary zostały zalane.

Według władz lokalnych apogeum fali powodziowej ma już za sobą Orsk, tam woda opada.

Podniósł się natomiast poziom wody w położonym bardziej na zachód Orenburgu, liczącym 550 tys. mieszkańców. Władze prognozowały, że poziom wody osiągnie maksymalnie 11,65 m, ale w sobotę odnotowano jego wzrost do 11,83 m.

Rzeka Ural, której źródła leżą w górach o tej samej nazwie, wystąpiła z brzegów na całej długości 2400 kilometrów. To największa od dziesięcioleci powódź w obwodzie orenburskim w Rosji. Również prezydent sąsiedniego Kazachstanu, Kasym-Żomart Tokajew, ocenił, że powodzie w jego państwie są prawdopodobnie największe od 80 lat.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl