Kwiecień szczególnie trudnym miesiącem dla alergików

Trwa sezon pylenia roślin, a to u wielu osób oznacza objawy alergii. Kwiecień to miesiąc szczególnie trudny dla alergików. Obecnie intensywnie pyli m.in. brzoza, która może wywołać nieżyt nosa, zapalenie spojówek i uczucie przemęczenia.

Według najnowszych danych Narodowego Funduszu Zdrowia w Polsce na alergię choruje około 12 milionów osób. U ponad czterech milionów z nich rozwinęła się astma. Alergolog, dr Piotr Dąbrowiecki, powiedział, że w ostatnich dniach do lekarzy zgłasza się coraz więcej pacjentów z objawami alergii. [czytaj więcej]

– Od ponad tygodnia obserwujemy zdecydowanie większą liczbę pacjentów, którzy zgłaszają się do naszych poradni alergologicznych z powodu typowych objawów alergii, czyli katar, kichanie, łzawienie spojówek oczu. Wrażliwsi pacjenci mają też kaszel, świszczący oddech, uczucie trudności w oddychaniu. To objawy astmy sezonowej – wyjaśnił dr Piotr Dąbrowiecki.

Specjalista przestrzegł też przed bagatelizowaniem objawów.

– „Jestem alergikiem. Brzoza się pyli, a ja pokażę, że dam radę”. No dam radę, ale na spacerze będę miał załzawione spojówki, katar, kichanie. Bez leków zostałbym w domu. Natomiast po przyjęciu lekarstw można śmiało ruszyć w plener – powiedział alergolog.

Podstawowe informacje na temat alergii można znaleźć na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia, a także na stronie pacjent.gov.pl. Według NFZ kluczową rolę w procesie terapii – oprócz rozpoznania i dobrania leków – odgrywa wiedza na temat choroby.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl