fot. PAP/EPA

Rosja pogrąża się w kryzysie finansowym

Rosja pogrąża się w kryzysie finansowym. Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego Federacji Rosyjskiej przewiduje, że produkt krajowy brutto w tym roku spadnie o 3 procent. Natomiast inflacja wzrośnie do 12 procent.

Czarne chmury zbierają się nad rosyjską gospodarką. Agencja Standard and Poor’s obniża  rating kredytowy Rosji z inwestycyjnego do poziomu śmieciowego z prognozą negatywną.

Z powodu niekorzystnego kursu rubla amerykański koncern General Motors wstrzymuje na dwa miesiące produkcję w Rosji. Sytuację próbuje ratować rosyjski Bank Centralny, który postanowił obniżyć stopy procentowe z 17 do 15 procent.

Nieoczekiwane obniżenie głównej stopy procentowej przez bank centralny Rosji świadczy o utrzymującym się chaosie w gospodarce tego kraju, co częściowo jest spowodowane zachodnimi sankcjami związanymi z kryzysem ukraińskim – powiedział Josh Earnest, rzecznik Białego Domu.

Mimo zbiegów władz rośnie inflacja. Ceny idą w górę.

– W przeszłości przedstawiciele rosyjskiej klasy średniej jeździli na wycieczki zagraniczne, dziś wielu z nich nie ma pieniędzy na lekarza – stwierdził Jarosław Kuźminow, rektor Wyższej Szkoła Ekonomii w Moskwie.

W tej sytuacji rosyjskie władze ogłosiły plan antykryzysowy warty około 35-ciu miliardów dolarów, który ma wesprzeć gospodarkę nadwerężoną przez zachodnie sankcje i taniejącą ropę naftową.

By uspokoić nastroje prezydent Władimir Putin zarządził, by nie obcinano wydatków socjalnych i na obronność.

TV Trwam News

drukuj