fot. PAP/EPA

Rosja gotowa realizować umowę z Iranem mimo stanowiska USA

Rosja jest gotowa przestrzegać porozumienia nuklearnego z Iranem pomimo wyjścia z tej umowy Stanów Zjednoczonych – takie stanowisko rosyjski prezydent Władimir Putin przekazał w poniedziałek szefowi Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Yukiyi Amano.

Rezultaty rozmów Władimira Putina z Yukiyi Amano w Soczi podał przedstawiciel prezydenta Rosji w organizacjach międzynarodowych Michaił Uljanow.

„Prezydent potwierdził gotowość Rosji do dalszego przestrzegania (umowy z Iranem) (…), niezależnie od tego, że Stany Zjednoczone poinformowały, że wycofują się z tego porozumienia” – mówił Uljanow.

Jak relacjonował, Amano powiedział, iż MAEA zamierza w tego rodzaju przypadkach działać zgodnie z decyzjami swych organów kierowniczych. Według Uljanowa szef MAEA potwierdził, że Iran wywiązuje się z zobowiązań w ramach porozumienia nuklearnego.

Wcześniej w poniedziałek szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Iranu Mohammadem Dżawadem Zarifem. Rosyjski minister ocenił na tym spotkaniu, że kraje, które były stronami porozumienia, w tym także Iran, powinny bronić swych „legalnych interesów”.

W zeszłym tygodniu prezydent Donald Trump ogłosił, że USA wycofują się z porozumienia nuklearnego z Iranem i że „potężne sankcje” wobec Teheranu natychmiast wchodzą w życie. Prezydent Trump zapewnił, że USA mają dowody, iż Iran nadal pracował nad programem nuklearnym mimo podpisania porozumienia.

Zawarta w 2015 roku umowa między sześcioma mocarstwami (USA, Chiny, Rosja, Francja, Wielka Brytania, Niemcy) a Iranem miała na celu ograniczenie programu nuklearnego tego kraju w zamian za stopniowe znoszenie sankcji.

PAP/RIRM

drukuj