fot. PAP

Rosja chce zamawiać artykuły zbrojeniowe na Białorusi

Rosja zaproponowała Mińskowi ulokowanie na białoruskim terytorium zamiast na Ukrainie produkcji znacznej liczby artykułów przemysłu zbrojeniowego – oświadczył w czwartek ambasador Rosji w Białorusi Aleksandr Surikow. 

„Przekazano stronie białoruskiej listę kilku tysięcy części, które mogą być produkowane w zakładach białoruskich zamiast w ukraińskich” – oświadczył Surikow dziennikarzom w Mińsku.

Jak dodał, Rosja nie wyklucza, że w związku z komplikacją sytuacji na Ukrainie zwiększy się produkcja zakładów lotniczych w Baranowiczach (na zachodzie Białorusi) i w Orszy (na wschodzie).

W połowie czerwca prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zakazał współpracy z Rosją w sferze wojskowej. Wcześniej na Ukrainie obowiązywał dekret wydany jeszcze przez p.o. prezydenta Ołeksandra Turczynowa, na mocy którego zabronione było dostarczanie Rosji broni i sprzętu wojskowego poza wyrobami o podwójnym zastosowaniu, takimi jak silniki do helikopterów, wykorzystywane zarówno dla potrzeb armii, jak i lotnictwa cywilnego.

Surikow wyraził też w czwartek pogląd, że w związku z podpisaniem przez Ukrainę, Mołdawię i Gruzję umów stowarzyszeniowych z UE należałoby wspólnie chronić ryki wewnętrzne Unii Celnej Białorusi, Rosji i Kazachstanu.

PAP/RIRM

drukuj