fot. PAP/EPA

Rosja: były autor przemówień Władimira Putina wpisany na listę poszukiwanych przez rosyjskie MSW

Abbas Galliamow, publicysta i politolog, który pisał przemówienia dla Putina, widnieje na liście osób poszukiwanych przez rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych – poinformował portal stacji Al-Dżazira.

Abbas Galliamow pisał Władimirowi Putinowi przemówienia w latach 2008-2012, gdy prezydentem był Dmitrij Miedwiediew, a on sam rządził krajem oficjalnie jako premier.

Rosyjskie władze umieściły Abbasa Galliamowa na liście osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa z powodu jego komentarzy na temat wojny na Ukrainie.

„Jest to kolejny krok do ostatecznego rozprawienia się z rosyjskimi dysydentami” – napisała Al-Dżazira.

Abbas Galliamow w ostatnich latach mieszka poza granicami Rosji i często wypowiada się dla mediów zagranicznych i opozycyjnych rosyjskich. W piątek media odkryły, że został wpisany do bazy danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych jako poszukiwany „w związku z naruszeniem kodeksu karnego”, ale nie podano konkretnego artykułu. Ponadto – jak wskazała Al-Dżazira – rosyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości w lutym wpisało Abbasa Galliamowa do rejestru „agentów zagranicznych”.

Ministerstwo poinformowało, że Abbas Galliamow „rozprowadzał materiały stworzone przez zagranicznych agentów do nieograniczonego kręgu osób, wypowiadał się przeciwko specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie i uczestniczył jako ekspert na platformach informacyjnych administrowanych przez zagraniczne struktury”.

Abbas Galliamow powiedział w wywiadzie udzielonym Associated Press, że o tym, iż jest poszukiwany, dowiedział się z mediów. Żaden organ ścigania nie kontaktował się z nim, więc nie wie, jaki zarzut grozi mu w Rosji. Zakłada, że „jest to przestępstwo polegające na dyskredytowaniu armii”.

„To nie jest próba dotarcia do mnie – to niemożliwe. To wiadomość dla reszty” – powiedział Abbas Galliamow.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl