fot. PAP/EPA

Rosja: 11 ofiar śmiertelnych wybuchu w Magnitogorsku, 30 zaginionych

Ciała 11 ofiar, w tym jednego dziecka, znaleźli ratownicy podczas trwającej od poniedziałku akcji na miejscu wybuchu i zawalenia się budynku mieszkalnego w Magnitogorsku. Trwają poszukiwania 30 mieszkańców budynku, których uznano za zaginionych.

„Według danych na godzinę 7.00 czasu moskiewskiego spod gruzów udało się wydostać 17 osób, z których 11 nie żyje (w tym 1 dziecko), 6 uratowano (w tym 2 dzieci)” – poinformował oddział ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych w obwodzie czelabińskim.

Praca ratowników odbywa się zmianowo. Na miejscu pracuje blisko ponad 1000 osób i ponad 200 sztuk sprzętu.

Do wybuchu – najprawdopodobniej był to wybuch gazu – i zawalenia się klatki schodowej w zbudowanym w 1973 r. dziewięciopiętrowym bloku mieszkalnym w Magnitogorsku doszło w poniedziałek ok. godz. 6.00 rano czasu miejscowego. W wyniku eksplozji całkowitemu lub częściowemu zniszczeniu uległo 48 mieszkań.

We wtorek wieczorem w pobliżu miejsca katastrofy eksplodował bus taksówka, w wyniku czego zginęły 3 osoby.

Oficjalnie władze lokalne podały, że prawdopodobną przyczyną eksplozji pojazdu był wybuch butli gazowych, które znajdowały się w aucie. Jednak lokalne media napisały, że samochód wybuchł w czasie próby „zatrzymania terrorystów”, zaś eksplozja w budynku mogła być efektem zamachu.

Po ukazaniu się tych publikacji Komitet Śledczy Rosji opublikował we wtorek późnym wieczorem komunikat, w którym oświadczył, że na miejscu poniedziałkowej tragedii „nie znaleziono dotąd śladów materiałów wybuchowych lub ich komponentów”. Śledczy zaznaczyli, że badają wszystkie możliwe wersje przyczyn tragedii.

Komitet Śledczy poinformował też, że w dochodzeniu, którego celem jest ustalenie przyczyn wybuchu w domu mieszkalnym, ma uczestniczyć w sumie ponad 100 śledczych i kryminologów.

PAP/RIRM

drukuj