fot. flickr.com

Zmiany dla pracowników na 2019 rok

Wzrost płacy minimalnej, kolejne uproszczenia dla podatników czy Pracownicze Plany Kapitałowe – między innymi takie zmiany przynosi pracownikom 2019 rok.

Od Nowego Roku najniższe pensje wzrosły do 2250 zł brutto, a minimalna stawka godzinowa wynosi 14,70 zł.

W lutym resort finansów planuje uruchomić usługę „Twój e-PIT”. W jej ramach fiskus przygotuje rozliczenie PIT za podatnika.

W pierwszym etapie obejmie podatników rozliczających się formularzami PIT-37 i PIT-38, czyli osoby uzyskujące przychody z umowy o pracę i osiągające zyski z papierów wartościowych.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Wojciech Murdzek wskazuje, że to będzie duże ułatwienie dla Polaków.

– Taka wersja standardowa, zrobiona przez Krajową Administrację Skarbową, jest zdjęciem obowiązku dotyczącego wielu Polaków. Ktoś, kto uzna, że rok był nietypowy, bo coś się pojawiło, zawsze może to zeznanie uzupełnić, zaznaczając kwoty, które się pojawiły w sposób nietypowy. A ci, którzy chcą mieć pewność, mogą na stronie internetowej zobaczyć, jaka jest ta ostateczna wersja i już – nie wchodząc w szczegóły – zaakceptować – podkreśla Wojciech Murdzek.

W tym roku zaczynie też obowiązywać ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Zakłada ona utworzenie prywatnego, dobrowolnego systemu gromadzenia oszczędności emerytalnych.

W program ma być zaangażowane państwo, pracodawcy i pracownicy.

RIRM

drukuj