fot. PAP/Leszek Szymański

Nabór wniosków w ramach programu „Senior Plus” – tylko do piątku

Tylko do piątku trwa nabór wniosków w ramach rządowego programu „Senior Plus”. W tym roku na jego realizację zaplanowano 80 mln zł – tyle samo, ile było w ubiegłym roku.

O dotacje z budżetu państwa mogą się starać samorządy, które prowadzą lub chcą utworzyć dzienne domy i kluby dla seniorów.

W tych placówkach osoby starsze mogą spędzać czas, korzystając z oferty kulturalnej czy zajęć sportowych. Seniorzy mają też zapewnioną opiekę i pomoc w codziennych czynnościach.

Jacek Drewa, wiceprezes Stowarzyszenia Wsparcia Osób Niepełnosprawnych i Seniorów „Żyj godnie” podkreśla, że program „Senior Plus” odpowiada m.in. na potrzebę integracji osób starszych.

– Seniorzy czy osoby niepełnosprawne to są osoby, które starają się być aktywne i myślę, że powstawanie klubów seniorów czy domów pobytu dziennego to jest doskonała forma działalności i rozwijania zainteresowań, integracji dla osób niepełnosprawnych oraz seniorów. Jest zapotrzebowanie i olbrzymia ilość odbiorców korzysta z tej formy – wskazuje Jacek Drewa.

Z tegorocznej puli budżetu samorządy mogą otrzymać od 150 tys. do 300 tys. zł na utworzenie dziennego domu lub klubu dla seniorów. Wysokość dotacji zależy od rodzaju placówki. Podobne zależności dotyczą też utrzymania już istniejących miejsc tego typu.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone najpóźniej do 28 lutego 2019 r.

RIRM

drukuj