fot. twitter.com/Robert_Mithril

Robocza wersja porozumienia ws. Pałacu Saskiego – koniec budowy w 2025 roku

Odbudowa Pałacu Saskiego w Warszawie powinna się zakończyć najpóźniej 2 listopada 2025 roku – wynika z roboczej wersji porozumienia.

Projekt porozumienia w sprawie odbudowy Pałacu Saskiego opracowali przedstawiciele Stowarzyszenia Saski 2018, którzy aktywnie uczestniczą w rozmowach między władzami stolicy a przedstawicielami rządu.

– To jest dopiero robocza wersja tego porozumienia, o którą zostaliśmy poproszeni przez Senat jako strona społeczna. Nie zostało to jeszcze skomentowane ani przez stronę rządową, ani samorządową. Jest to pierwszy krok do tego, żeby wszystkie strony się ze sobą porozumiały – podkreślił w rozmowie z portalem Radia Maryja Maciej Budzyński ze Stowarzyszenia Saski 2018.

Przygotowany materiał to namacalny dowód na to, że rozmowy na linii rząd–samorząd się konkretyzują, a inwestycja staje się coraz bardziej realna.

– Można powiedzieć, że współpraca między rządem a samorządem jest dobra, bo dyskusje są merytoryczne, prowadzone w dobrej atmosferze. Wiadomo, że każda ze stron ma swoje cele i chce je osiągnąć. Natomiast co do zasady, to te dyskusje są rzeczowe – wskazał Maciej Budzyński.

Co znalazłoby się w nowym Pałacu Saskim?

– W części odbudowanego Pałacu Saskiego i kamienicach przy ulicy Królewskiej mieściłby się Senat, a w pozostałej części budynek użyteczności publicznej, ale to będzie wyłaniane dopiero w konkursie, który będzie przeprowadzony na późniejszym etapie – dodał.

Obok Pałacu stanie natomiast Pałac Brühla, który po 1918 roku był siedzibą resortu spraw zagranicznych.

– Porozumienie to przewiduje i takie jest założenie, natomiast będzie on odbudowywany dopiero w drugim etapie. W pierwszym będą odbudowywany Pałac Saski i kamienice – powiedział Maciej Budzyński.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl