Rex Tillerson zakończył wizytę w Polsce

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson zakończył swoją wizytę w Polsce. Spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim, szefem polskiej dyplomacji Jackiem Czaputowiczem oraz prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim.

W Warszawie w piątek wieczorem prezydent Andrzej Duda oraz sekretarz stanu USA Rex Tillerson rozmawiali około godziny.

– Paleta tematów była bardzo szeroka: od spraw dotyczących dalszych części świata – strategii amerykańskiej wobec Afganistanu i NATO – wskiego zaangażowania, w tym także polskiego, poprzez Bliski Wschód, konflikt w Syrii – do spraw, które dotyczą bezpośrednio relacji polsko-amerykańskich, czyli kwestie modernizacji polskiej armii, kontraktów w ramach tej modernizacji, ale także współpracy wojskowej – poinformował Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta.

Szef amerykańskiej dyplomacji i prezydent Polski uzgodnili plany współpracy na najbliższą przyszłość.

– Z jednej strony regionalny projekt, czyli Trójmorze, bardzo wyraźne wsparcie administracji amerykańskiej dla tego projektu, zainteresowanie jej rozwojem. Panowie dyskutowali o szczegółach tej inicjatywy oraz wspólnym koordynowaniu działań prac na forum Rady Bezpieczeństwa – dodał Krzysztof Szczerski.

Obaj politycy rozmawiali również o sytuacji na Ukrainie i o kwestii sankcji nakładanych na Rosję.

– Stany Zjednoczone bardzo liczą na rolę Polski jako stabilizatora regionu. Stabilizatora stosunków międzynarodowych, stabilizatora bezpieczeństwa w ramach NATO. W różnych newralgicznych częściach świata Polska może tę funkcję stabilizatora pełnić – zaznaczył prezydencki minister.

Dziś sekretarz Rex Tillerson spotkał się z premierem Mateuszem Morawickim oraz ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem. Ta wizyta jest dla nas potwierdzeniem ścisłych relacji Polski i USA oraz zainteresowania Stanów Zjednoczonych regionem Europy Środkowo-Wschodniej – podkreślił szef polskiej dyplomacji.

– Podzielamy ze Stanami Zjednoczonymi te same wartości: szacunek dla prawa, wolności obywatelskie, demokracja, poszanowanie zasad wolności gospodarczej, one są podstawą relacji sojuszniczych między naszymi państwami – wskazał Jacek Czaputowicz.

Rozmowa premiera oraz ministra spraw zagranicznych z amerykańskim politykiem dotyczyła głównie kwestii bezpieczeństwa i współpracy przemysłów obronnych.

– Doceniamy zaangażowanie firm amerykańskich w proces modernizacji polskich sił zbrojnych. Mamy nadzieję, że toczące się rozmowy na temat systemu Patriot, innych systemów uzbrojenia, mówiliśmy o helikopterach produkowanych w Polsce (Black Hawk), że one zostaną wkrótce sfinalizowanie – mówił szef MSZ.

Polska wyraziła wdzięczność za obecność wojsk amerykańskich w Polsce podkreślając, że nasz kraj będzie dążyć do tego, by była ona coraz większa i trwała. Poruszona została także kwestia bezpieczeństwa energetycznego.

– Podzielamy pogląd o konieczności dywersyfikacji dostaw surowców energetycznych do Europy m.in. poprzez eksport amerykańskiego skroplonego gazu LNG, a także rozwój projektów energetycznych w szerszych ramach niż tylko w Polsce – w ramach inicjatywy Trójmorza – podkreślił minister spraw zagranicznych.

Polska i Stany Zjednoczone wyraziły jasne stanowisko w sprawie Nord Stream 2.

– Polska i USA razem są przeciwne Nord Stream 2, który podkopuje całościowe bezpieczeństwo i stabilność energetyczną Europy zapewniając Rosji jeszcze jedno narzędzie upolitycznienia energetyki. Nasz sprzeciw wynika ze wspólnego interesu strategicznego – akcentował Rex Tillerson.

Sekretarz stanu USA spotkał się również z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim. Lider formacji rządzącej podziękował amerykańskiemu politykowi za pozytywne nastawienie i przychylność Waszyngtonu.

– Rozmawialiśmy o wszystkich ważnych sprawach polsko-amerykańskich odnoszących się do kwestii współpracy militarnej, do  szeroko rozumianego bezpieczeństwa w tej części Europy, o sprawach gospodarczych i możliwości współpracy w tej dziedzinie, o kwestiach związanych z zakupami broni, tych, które są aktualne i tych, które mają być na przyszłość oraz o różnego rodzaju bardziej szczegółowych kwestiach o, których z różnych względów mówić nie mogę. Krótko mówiąc: to była dobra, pożyteczna rozmowa – powiedział Jarosław Kaczyński. 

Przed powrotem do Stanów Zjednoczonych Rex Tillerson oddał hołd ofiarom nazizmu niemieckiego przed pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie, w związku z przypadającą dziś 73. rocznicą wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl